A Deák Ferenc tér Budapest belvárosának egyik központi tere, egyúttal a város jelentős közlekedési csomópontja. Itt találkozik a három jelenlegi metróvonal, a felszínen pedig a Károly körút, a Bajcsy-Zsilinszky út, a Király utca, a Deák Ferenc utca és a Harmincad utca. A 47-es és 49-es villamos, és számos buszjárat végállomása található itt. A tér legnagyobb része az V. kerülethez tartozik, de a Deák Ferenc tér 6. számú ház a VI. kerület része.
Határai: Bajcsy-Zsilinszky út, Erzsébet tér, Deák Ferenc utca, Sütő utca, Bárczy István utca, Király utca, Anker köz.
A teret a 19. század elején alakították ki, így a terület elnevezése a század legelején még Landstrasse volt. A teret 1819-es térképeken Kohlplatzként említik, de nevezték Kohlmarktnak, Káposztás piacnak, Szén piacnak és Szén térnek is. Az 1830-as években Judenmarkt (Zsidó piac) vagyJudenplatz (Zsidó tér).
A közterületek gyakori elnevezési szokásai szerint, a téren korábban állt egyik ház homlokzatát díszítő két török szobor után a Török tér elnevezés is gyakorlatban volt.
A téren álló evangélikus templom után a (Vordere) Evangelische Kirche Platz (Evangélikus templom (előtti) tér) elnevezést is használták.
1866-ban nevezték el a „haza bölcse” után Deák Ferenc térnek, és ezt a nevet azóta is viseli.
Főbb épületei, látnivalói
- Deák tér 2: A volt Adria biztosító székháza
- Deák tér 4: Evangélikus paplak és gimnázium
- Deák tér 5: Evangélikus templom
- Deák tér 6: Anker-ház
- Sztehlo Gábor evangélikus lelkész szobra (leleplezték 2009. szeptember 25-én)
- Földalatti Vasút Múzeum
Közlekedése
A tér a főváros tömegközlekedése szempontjából nagyon jelentős. Megállója van a téren az 1896-ban épült Földalattinak, az 1970-ben átadott a 2-esés az 1976 óta közlekedő 3-as metrónak, így a város földalatti vasúthálózatának legjelentősebb csomópontja. A vonalak állomásait a Deák téri átszálló komplexum köti össze. A felszíni közösségi közlekedésben is jelentős szerepe van a térnek. Itt van a belvárosi végállomása a Kőbánya felé közlekedő9-es, és a budai Várba közlekedő 16-os autóbusznak. A budai Apor Vilmos tértől egészen Angyalföldig közlekedő 105-ös autóbusz is keresztülhalad a téren. 1896 óta villamosok is közlekednek a téren, a 47-es és a 49-es villamosok végállomása található itt. 1980 előtt nem a Deák Ferenc tér volt e két vonal végállomása hanem a Nyugati pályaudvar. A visszaépítés jelenleg napirenden van.
A tér nagy része a belvárosi sétálóövezet része, a teret határoló utakon (elsősorban a Kiskörúton és a Bajcsy-Zsilinszky úton) azonban jelentős autóforgalom van.
http://hu.wikipedia.org/wiki/De%C3%A1k_Ferenc_t%C3%A9r
|