Manapság már bárhol is lakunk, illetve szállunk meg Budapesten a közelben (500-600 méteres körzetben) biztosan találunk egy-egy kisebb, zöldséget, húst, és egyéb élelmiszert árusító boltot, de továbbra is népszerűek a nagyobb bevásárló egységek, azaz a piacok.
Itt egy épületben számos kisebb egységet találunk, melyek összességében sokkal nagyobb, és szélesebb kínálatot nyújtanak a vásárlónak. Találkozhatunk viszonteladó kereskedőkkel, de a saját kertjükben megtermelt finomságokat árusító őstermelőkkel is. A legtöbb helyen mi magunk választhatjuk ki, és szedhetjük össze a megvenni kívánt árut, de jó, ha előbb tájékozódunk az ottani szokásokról, azaz megfigyelhetjük az előttünk vásárlókat, illetve megkérdezzük az eladót. Egyes árusoknál, leginkább nagyobb mennyiség vásárlása esetén a gyümölcsök, illetve más élelmiszerek megkóstolására is van lehetőség. Manapság a magyarországi piacokon szinte ismeretlen az árusokkal való alkudozás. Egy-egy, főleg a saját termését árusító kofánál viszont előfordul, hogy a kért és kifizetett mennyiségen felül rátesz még egy kicsit az árura, ajándékba.
A specializálódott üzletek leginkább zöldséget és gyümölcsöt, húst és húskészítményeket, halakat, savanyúságokat, sajtokat, pékárut értékesítenek, de a piacok épületeiben különféle vendéglátóegységeket is találunk (büfék, kávézók, gyorséttermek, kifőzdék). A piacokat egyes helyi, vagy térségi specialitások megkóstolása miatt is érdemes felkeresni. Számos jó rétesbolttal, lángosossal, kürtőskalácsossal, és hurkát, kolbászt árusító üzlettel is találkozhatunk.
Az utóbbi években felújított, és átépített piacokon a sok látogató minél szélesebb körű kiszolgálása okán megjelentek egyéb szolgáltatásokat nyújtó vállalkozások is. Ilyenek például a cipőjavítók, a mosodák, a posták, illetve a bankfiókok.
http://www.ohb.hu/guide/market_customs.hu.html |