http://www.budapest.hu/engine.aspx?page=jelkepek
Azon jelvnyek, "amelyeket ma, mint a vrosok cmereit ismernk, kezdetben csak pecstjeiken voltak hasznlatban.", azaz Buda, Pest s buda, az 1873 eltt nll letet lt vrosok vszzadok ta hasznltak cmert s pecstet. Buda s Pest mr a XIII. szzadban, a tatrjrs (1241-1242) utn kivltsglevelet kapott az uralkodtl, IV. Bltl. Valsznleg mr ekkor rendelkeztek sajt pecsttel, amely ksbb tkerlt cmerkre. A budai polgrok 1533-ban I. (Szapolyai) Jnos kirlytl kapott nemest oklevele utal arra, hogy a vrosnak mr korbban is volt cmere - s ha Budnak volt, akkor volt Pestnek s a kirlynk hajdani vrosnak, budnak is.
Buda cmere - Jnos kirly oklevele szerint - tszeglet violaszn pajzs, als mezjben hromtorny egykapus vr, fels mezjben egy oroszln hrom lbval hrom emberfejet, a negyedikben veres zszlt tart. Az oroszlnt azrt kaptk a budai polgrok, mert sikerrel vdtk a vrat I. (Habsburg) Ferdinnd csapatai ellen. A veres zszlt pedig hsgkrt ajndkozta nekik az uralkod, mert megmaradtak az prtjn.
A cmert nem sokig hasznlhatta a vros: 1541-ben a trkk - I. Szulejmn csapatai - elfoglaltk. Uralmuk al kerlt az orszg egyharmadval egytt a szomszdos buda, s a Duna tls partjn fekv Pest vrosa is, amelynek XV. szzadbl szrmaz cmerkpt ugyancsak pecstrl ismerjk: egytorny egykapus vr. A vr tornya a trk idben egy turbnt kapott (1. kp), ekknt is kifejezve, hogy idegen uralom alatt ll. <br><br>
buda a trk hdts eltti vszzadokban a kirlynk s az budai kptalan szkvrosa volt, ami a XIV. szzad msodik felbl szrmaz pecstjn is kifejezsre jutott: nyitott kapus vrfal, amely mgtt templomtorony emelkedik. A torony jobboldaln az orszgcmerben egy liliom.
Az orszg a mintegy szztven ves (1541-1686) trk uralom utn sem nyerte vissza fggetlensgt. A fvrost, Budt, a magyar kirlyok hajdani szkvrost az orszg tbbi rszvel egytt I. (Habsburg) Lipt fegyveresei vvtk vissza a keresztnysg - s I. Lipt szmra. gy Buda s Pest kivltsgait a Habsburg-uralkodtl nyerte el jra 1703-ban. A kivltsglevllel cmert s pecstet is kaptak. Buda cmere azonban - rthet mdon - megvltozott: elmaradt az oroszln, de kapott a nagy cmerpajzs fl egy kisebbet az orszg cmervel, jelezve, hogy fvros. Kapott tovbb kt cmertartt Mars s Minerva szemlyben; Pest vrosa viszont e clra kt griffmadarat (2-3. kp).
buda kzpkori cmerbl csak a liliom maradt meg: tbb mr nem volt a kirlynk vrosa, hanem a kincstr tulajdonban lv mezvros (4. kp).
A vrosi lobogk sznt a kirlyi kivltsglevl egyik esetben sem llaptotta meg. Erre nem is volt szksg, hiszen a szoksjog alapjn a lobogk szneit a cmerbl vettk t. A budai lobog gy veres-fehr-zld, a pesti kk-srga-veres.
1873-ban, a Buda, Pest s buda egyestsn munklkod, gynevezett harmincngyes bizottsg arra az llspontra helyezkedett, hogy "amennyire lehetsges, a vrosok eddigi cmerei s sznei a mlt irnti kegyeletnl fogva megtartassanak, hogy a cmer a heraldika kvetelmnyeinek megfelelen minl egyszerbb legyen, mi azrt is kvnatos, hogy a fvrosi cmer alakja, sznei s rszletei minl jobban s knnyebben emlkezetben tarthatk legyenek, s hogy vgre a cmerben haznk llamisgnak eszmje is kifejezst nyerjen." - ppen ezrt a cmer s a lobog megalkotst egy albizottsgra bzta, mely albizottsg a kor legnevesebb s legkivlbb tudsait krte fel a kzremkdsre: br Nyry Albertet, Rmer Flrist, Nagy Ivnt s Horvth rpdot.
Az albizottsg a szakrtk szempontjainak megfelelen Fridrich Lajos cmerfestvel, s Altenburger Gusztv cmergyjtvel kszttetett terveket. Fridrich Lajos els terve (5. kp) szerint a hullmos ezst plyval kettosztott egyenes pajzs fels - cmertanilag kitntetett - mezjbe Buda, mg az als mezbe Pest vros cmere kerlt. Msodik tervt kt cmertartval gazdagtotta: Buda kzpkori cmerbl az oroszlnnal, s a pesti cmertartval, a griffmadrral. (6. kp) A terv hibja, hogy nem szerepel benne - a szakrtk, majd a harmincngyes bizottsg dntse alapjn - az budt jelkpez msodik kapu Buda cmerben.
Altenburger Gusztv javaslatbl mr nem hinyzik a msodik kapu, de a tervet az albizottsg tl mozgalmasnak tallta. A fvros lobogjt is - Fridrich tervhez hasonlan - a budai s a pesti vrosi lobogk egymshoz rendelsvel oldotta meg. (7. kp)
A fvrosi kzgyls az elje terjesztett tervekrl meglehetsen autonm mdon dnttt: a pajzs fels mezjbe Pest vros cmert helyezte el, s a fvros lobogja - mellzve a budai szneket - a pesti lobog lett. (8-9. kp) A szakrti bizottsg vlemnyn alapul albizottsgi javaslatok flrettelnek az oka a Pest vrosi kpviselk szmbeli tlslya mind a kzgylsben, mind a harmincngyes bizottsgban, s az szmukra a dinamikusabban fejld Pest elbbre val volt a csendes Budnl.
Az 1873. mjus 29-n elfogadott cmer- s lobog-tervet az uralkod, Ferenc Jzsef 1873. szeptember 21-n erstette meg.
Budapest fvros cmere s lobogja szletse pillanattl vitk forrsa lett: helytelen, hogy a pesti cmer szerepel a fels mezben; hogy Buda kzpkori cmerbl kiemeltk az oroszlnt, s egyszer cmertartv "fokoztk le"; hogy budt csak egy kapu jelkpezi; st, helytelen a Duna szerepeltetse is, mert a foly nem sszekti, hanem sztvlasztja a kt vrost.
A vita megmaradt szakmai krkben, gy 1886-ban is, amikor Toldy Lszl, a fvros flevltrnoka elrkezettnek ltta az idt, hogy kijavtsa a cmer hibit. Fradozsai nem jrtak sikerrel, de kutatsait sszefoglal tanulmnya 1896-ban, a millennium vben megjelent. E kiadvnyban j cmert is tervezett a fvrosnak, amelybe mindhrom vros kzpkori pecstkpt felvette, knosan gyelve egyenl - egyharmad-egyharmad - arny brzolsukra, s miutn Buda 1533-bl szrmaz cmert eredetileg kt vadember tartotta, javasolta visszavenni azokat az oroszlnokat s a kiderthetetlen szrmazs griffmadr helybe.
Az 1890-es vekben azonban, a millenniumra kszl orszg kzvlemnye szmra a kt vadember nem volt szalonkpes, ezrt azokat kicserltk kt - XV. szzadi vrtezetet visel - pnclos lovagra.
A cmer megvltoztatsra j negyven v mlva knlkozott ismt alkalom: 1929-ben, az j fvrosi trvny elksztsekor.
A fvrosi kzgyls 1929. jnius 26-n hatrozott egy bizottsg fellltsrl, melynek feladatv tette megvizsglni, hogy "Budapest szkesfvros cmernek, illetve zszlszneinek vltoztatsra a heraldika szablyai szerint helynval-e?". ez a bizottsg is szakrtket krt fel a kzremkdsre: Hman Blint egyetemi tanrt, Grdonyi Albert flevltrnokot, Csnki Dezst, az Orszgos Levltr figazgatjt. A szakrtk vlemnyben - br ragaszkodtak a szigoran tudomnyos vizsglathoz s elutastottak minden, a lobog szneinek megvltoztatsra irnyul politikai mozgalmat - kt szempont tkztt: a heraldikus illetve a trtnelmt s hagyomnyait ismer s tisztel fvrosi polgr. Mert igaz ugyan, hogy Budapest cmere hibs, de "ezt a cmert csaknem 60 esztends gyakorlat szentestette." - s igaz az is, hogy az 1873-ban megllaptott cmer szneinek megfelelen a lobognak is ngy sznnek kellett volna lennie: veres-srga (arany), kk s fehr (ezst).
Javaslatukra heraldikailag szablyosabb, szneiben egyszerbb cmer szletett (10. kp), de k is megtartottk - buda jelzsre - a msodik kaput Buda cmerben, s a helyt sem cserltk fel a pestivel; de azzal, hogy zld mezre lltottk, megteremtettk az alapot a lobog szneinek megvltoztatshoz: piros-srga-zld. A piros (veres) a kzs szn, a srga Pest vrost, a zld Budt jelkpezte.
Az 1930:XVIII. trvnycikkel - amelynek 4.-a rendelkezik a fvros j cmerrl s zszljrl - azonban jelentsen csorbult Budapest autonmija, s az olyan szimblumokra, amelyek ppen ezt az autonmit hangslyoztk, nem volt igazn szksg. Nem is vltak kzkinccs, br igaz, hogy az id sem kedvezett ennek: a harmincas vek gazdasgi vlsga, a II. vilghbor tragikus vei; a negyvenes vek vgtl pedig Budapest - a Magyar Npkztrsasg fvrosa - azt a maradk autonmijt is elvesztette, amelyet mg az 1930. vi trvny meghagyott.
Megszletett viszont Nagy-Budapest a hozzcsatolt ht vrossal s tizenhat kzsggel, melyeknek cmerre, pecstjre - azaz n- s klnllsuk szemlletes eszkzeire - ugyangy nem volt tbb szksg, mint ahogy Budapestre sem. Csak az 1960-as vekben fellendl idegenforgalmat szlel s irnyt hivatalok reztk szksgesnek, hogy Budapest szimblumokkal is megjelenjen propagandjukban. A mind srgetbb igny hatsra tzte napirendre a Fvrosi Tancs Vgrehajt Bizottsga a cmer gyt 1964-ben, majd 1966-ban - a zszlrl viszont nem esett sz.
A heraldikban elszeretettel hangslyozott egyszersgnek az j cmer taln megfelelt volna, az j elem, a vrs csillag alkalmazsa azonban korntsem tudomnyos indttats, hanem nagyon is politikai volt: 1946-ban, a Magyar Kztrsasg kikiltsakor mg csak a korona, s a cmertartk tntek el, majd pedig - az orszg fggetlensgnek elvesztsvel - az nll cmerhasznlat is fokozatosan visszaszorult. (11. kp)
Az j cmert ismertt s npszerv az 1973. vi centenriumi nnepsgek tettk, amikor fokozott figyelem irnyult Buda, Pest s buda (valamint a Margitsziget) trtnetre, szz vvel korbbi egyestsnek krlmnyeire.
Budapest fvros jelenlegi cmere (12. kp)s zszlja az 1989-es politikai fordulat eredmnye: az orszg fggetlenn vlsa, a Magyar Kztrsasg kikiltsa utn a fvros vezetse - ugyancsak egy, a Fvrosi Tancs megbzsbl mkd bizottsg javaslatra - gy dnttt, hogy visszaveszi 1873-ban megllaptott cmert, s a lobogjban is elhelyezi azt.
A Fvrosi Kzgyls 2011. augusztus 31-i lsn dnttt az j budapesti lobog mai formjrl. A zszl tglalap alak s fehr, kzepn a fvros cmervel. Vzszintes szeglyeit pedig egymsba fordtott, piros s zld, egyenl szr, egymssal nem rintkez hromszgekbl sszell dszszegly alkotja olyan mdon, hogy azok a zszl alapsznvel kiegszlve kiadjk a nemzeti szneket.
|