Rkoshegyi Bartk Zenehz
Kettezerhatban Bartk Bla szletsnek 125. vfordulja esztendejben, sszel nyltak meg a Rkoshegyi Bartk Zenehz kapui. A hz, ahol Bartk Bla 1912-20 kztt lakott s remekmveit komponlta, szpen megjult s l zenehzz alakult.
Bokor Jutta a Hzat mkdtet kuratrium elnke, a Magyar llami Operahz magnnekese, aki maga is Rkoshegyen szletett s l, csodlatos programokkal rvendezteti meg a zeneszeret s Bartk Bla emlke eltt tisztelegni kvn ltogatt.
A Zenehzrl
“Bartk Bla letben szmtalan lakst illetve hzat brelt lakhelyl. E helyek szinte mindegyikbl ugyanabbl az okbl kifolylag kltztt tovbb, a lakhely krnyezetnek zajossga volt, ami zavarta. Taln kt olyan lakhelye volt mindssze, ami idelisan csndes s nyugalmas helyet biztostott szmra a komponlshoz, a Budapest II. kerletben a Csaln t 29-ben tallhat, ma Bartk Bla Emlkhzknt mkd plet s a rkoshegyi hz.
Egyben e kt helyen lakott a leghosszabb ideig is. A Csaln trl a II. vilghbor borzalmai ell meneklt el, remnyei szerint ideiglenes vdelmet keresve az Egyeslt llamokban. A rkoshegyi hz azonban annak ellenre, hogy se vz se gz se villany nem volt, minden tekintetben idelisnak bizonyult szmra. Itt is a hbor szlt kzbe, hisz az I. vilghbor okozta nehzsgek s nlklzs volt az, ami miatt vgl a csald gy dnttt, hogy elfogadva Lukcs Jzsef bankr meghvst, Budapestre kltznek.
Bartk 1911-ben kltztt az akkori Rkoskeresztr-nyaralnak nevezett kzsgbe, melyet ksbb Rkoshegynek neveztek, s akkor mg nem tartozott Budapesthez. Elszr a Jkai utca 3-as szm hzban laktak egy rvid ideig.
1912-ben kltztek felesgvel, Ziegler Mrtval s az akkor 2 ves kisfikkal, ifjabb Bartk Blval (ksbb lett a keresztapm) a Terz utca 28-ba, ahol 1920-ig ltek.
Ez a hz ma Hunyadi utca 50-knt az az plet, ahol a Rkoshegyi Bartk Bla Zenehz ltrejtt.
Mr legalbb t vvel ezeltt rtesltem elszr arrl, hogy a hz ugyan megvan, de rettenetes llapotban, fl mg az is, hogy egy napon sszedl, vagy megsemmisl. Hosszas egyeztets s tbbfle elkpzels utn a helyi nkormnyzat s a helyben lak igen lelkes mvszetkedvel civilek sszefogsval megalakult egy kzalaptvny, melynek ksznheten minden bizonnyal sikerl megmenteni a Bartk ltal hajdan lakott pletet.
Igen nagy rdekessge e hznak, hogy ppen az az elnye, ami a htrnya, nevezetesen, hogy hossz vtizedeken t nem vgeztek rajta semmilyen feljtst. Ennek nemcsak az elhanyagolt llapot, hanem az is az eredmnye, hogy szinte minden megmaradt eredetiben a hzon. Mind a hz bels elrendezse, mind a beptett anyagok megegyeznek avval, ami Bartk idejben ott volt. gy egy gondos s szakszer feljts eredmny nem csak az lehet, hogy e hzban zenei alkotmhely alakulhat, hanem az is, hogy Bartk e lakhelyt sikerlhet eredet-kzelillapotban bemutatni az irnta rdekldknek.”
http://zene.hu/mazeszak/reszletek.php?id=8253
|