Mcsarnok
Az 1896-ban ideiglenes killtsi csarnokknt plt muzelis pletben Magyarorszg legnagyobb kortrs kpzmvszeti killthelye, a Mcsarnok mkdik. Az intzmny nem rendelkezik gyjtemnnyel, hanem folyamatosan vltoz, egymsra pl s egymshoz kapcsold killtsaival s rendezvnyeivel tudst a hazai s nemzetkzi mvszeti fejlemnyekrl.
A Mcsarnok mkdsnek clja a kortrs kpzmvszet bemutatsa s kzvettse, amelyet a jelen kultra egsznek horizontjban rtelmez. Lehetsgeihez mrten tmogatja j mvek megszletst, klns tekintettel a helyi kontextusra, a vrosra, s trsadalmi krnyezetre reflektl projektekt. Az intzmnyi kommunikci meghatroz pontjai: a kznsgorientlt filozfia s a dinamizmus, a jelensgekre val gyors reakci. Az intzmny stbja olyan platformot kvn teremteni, ahol a jelenkori kultra segtsgvel kzsen gondolkodhatunk vilgunkat meghatroz jelensgekrl.
A Hsk tern ll baziliklis alaprajz plet 1896-ra, a honfoglals 1000 ves vforduljnak nnepsgeire kszlt el, Schickedanz Albert mptsz tervei szerint.
Az plet fmotvuma a hatoszlopos bejrati portikusz korinthoszi oszloprenddel. Hts faln Dek bner Lajos hromrszes freskja a szobrszat kezdett Vulkn s Athn alakjval, a mvszetek ktforrst Apollval s a mzskkal, s a festszet eredett a szerelmes psztorral az antik legenda szerint brzolja. A kzbens kpeken a festszet s a szobrszat allegorikus alakjai szerepelnek. A vrsrzbl kovcsolt, kazettkkal dsztett fkaput Stori Pl ksztette.
Az plet oldalhomlokzatainak tagolsa s dsztse nem csupn a sznek s a megvlasztott anyagok harmnija miatt rdemel figyelmet, hanem a pcsi pyrogrnit ilyetn alkalmazsnak ritkasga miatt is. A tglaburkolat falskokat pilaszterek, fprkny, ablakkeretezsek, tablk s amorettek sznes s az rett renesznsz formavilgt idz elemei tagoljk.
A memlkplet 1991-94 kztt nagyszabs rekonstrukcin esett t. Ennek ksznheten a ltogatk eredeti szpsgben csodlhatjk meg az plet dombormveit, nvnyi mints ornamentikjt s a helyrelltott flkrves oszlopcsarnokot, az oldalhajkkal s a fellvilgtott oldaltermekkel. sszesen 2300 m2-es alapterlet tr...
Tovbbi informcik: |
Mcsarnok |
1146 - Budapest |
Dzsa Gyrgy t 37. |
|
+36 (1) 460-7000 |
http://www.museum.hu/museum/index_hu.php?ID=60
|