Orszgos Fldtani Mzeum
Magyarorszg fldtani kutatst a 18. szzadban kezdtk meg hazai s klfldi szakemberek. A fldtani trkpezst a 19. szzad kzeptl az 1849-ben megalaptott bcsi fldtani intzet (K. K. Geologische Reichsanstalt) geolgusai vgeztk. Az Ausztrival 1867-ben megkttt kiegyezs hatsra felmerlt egy nll magyar fldtani kutatintzet ltestsnek az ignye. Els lpsknt 1868-ban Gorove Istvn miniszter a Fldmvels-, Ipar- s Kereskedelemgyi Minisztriumban ltrehozta a Magyar Kirlyi Fldtani Osztlyt, majd, ugyancsak az felterjesztsre I. Ferenc Jzsef uralkod 1869. jnius 18-n jvhagyta a Magyar llami Fldtani Intzet megalaptst.
Az alapszablyban a kvetkez feladatokat rgztettk: rszletes fldtani trkpezs; ltalnos s rszletes fldtani trkpek ksztse s kiadsa; svny-, kzet- s smaradvny-gyjtemny fellltsa; vegyelemzsek ksztse a mezgazdasg, a bnyszat s az ipar ignyei szerint. A vilgon a legkorbban megalaptott hasonl intzmnyek kz tartoz, egyben az els hazai llami tudomnyos kutatintzet Hantken Miksa igazgat vezetsvel kezdte meg tevkenysgt s az ltala s kortrsai ltal lerakott alapokon, a tudomnyos s a gyakorlati clokat, a trsadalom s a gazdasg ignyeit mindenkor szem eltt tartva mkdtt. Trtnete sorn ezek vltozsval sszhangban alakult, differencildott a tevkenysge. Kivl tudsok, nagy koncepcij vezetk s szervezk irnytsval az idnknti hullmvlgyekbl is ki tudott emelkedni, j tudomnyos, kutatsi, vizsglati mdszerek bevezetsvel meg tudott julni.
Hantken Miksa igazgatsga (1869-1882) alatt a csak nhny tag, de kivl szakemberekbl ll intzeti grda bmulatos gyorsasggal tekintette t haznk fldtani viszonyainak alapvet vonsait, alkotta meg fldtani kpzdmnyeink nevezktant s vzolta fel azok rtegtani beosztst. 1:28 800-as mretarny lapokon elkezdtk a Dunntl fldtani trkpezst, az eredmnyeket 1:144 000-es mretarny trkplapokon jelentettk meg. A fldtani trkpezs rendszeressge s az eredmnyek gyors kzreadsa, a knyvtr s a gyjtemnyek megszervezse s fejlesztse, az alapvet s tfog munkkat tartalmaz vknyv-sorozat s az vi Jelents kiadsa (az elz 1871-tl, az utbbi 1882-tl jelenik meg), a tudomnyos munka nemzetkzi kapcsolatainak biztostsa (aktv eredmnyes rszvtel nemzetkzi geolgiai kongresszusokon s vilgkilltsokon) az Intzetre hrul orszgos feladatok nagyszabs s lendletes megvalstst jelentette.
Bckh Jnos 1882-tl 1908-ig vezette az Intzetet, amely ebben az idszakban nagy fejldsen ment keresztl. A munka differencildott (pl. 1883-ban bnyageolgusi s vegyszi sttuszt ltestettek, 1891-ben fellltottk az Agrogeolgiai Osztlyt, 1892-tl kln szakember foglalkozott svny- s gygyvizeink vdelmvel s a teleplsek vzelltsi problminak megoldsval,1893-ban sznhidrogn-kutats kezddtt haznk klnbz rszein stb.), valamint tovbb folytatdott s jelentsen elrehaladt az orszg rendszeres fldtani trkpezse (az eredmnyek kzreadsa mr j, 1:75 000-es mretarny lapokon trtnt). A Magyarhoni Fldtani Trsulat 1896-ban 1:1 000 000-s mretarnyban kiadta Magyarorszg geolgiai trkpt (az orszg els hazai szerkeszts fldtani trkpt), amely legnagyobbrszt az Intzet geolgusainak eredmnyeire plt. Lechner dn tervei alapjn, Hauszmann Sndor kivitelezsben s Semsey Andor hathats anyagi tmogatsval 1898-1899-ben felplt az Intzet "magyaros", szecesszis stlus palotja, amelynek nneplyes tadsra 1900. mjus 7-n kerlt sor s az j pletet mjus 29-n megltogatta az alaptlevelet egykor alr uralkod, I. Ferenc Jzsef csszr s kirly is.
Az 1908 s 1919 kztt mkd igazgat, id. Lczy Lajos a fldtani egysgek szerinti trkpezst, valamint az adott terletek sokoldal vizsglatt s monografikus lerst szorgalmazta s az Intzet egyb fontos feladatait a kszn-, tzeg- s lpterletek tanulmnyozsban, a cementgyrtsra alkalmas kzetek s a kolaj kutatsban, valamint a balaton-felvidki vastvonal krnyknek fldtani felvtelben s gyakorlati cl vizsglatban hatrozta meg. Az Intzet ltal az Erdlyi-medencben vgzett kliskutats 1909-ben Eurpa akkor ismert legjelentsebb fldgzmezjnek feltrst eredmnyezte. Ebben az idszakban rendeztek az Intzetben elszr nemzetkzi tudomnyos sszejvetelt (I. Nemzetkzi Agrogeolgiai Konferencia, 1909) s 1914-ben megindult egy j, fontos fldtani periodika, a Geologica Hungarica cm sorozat kiadsa.
Az els vilghbor s a Tancskztrsasg viszontagsgai utn az Intzet nhny vig kinevezett igazgat s tfog terv nlkl, szinte bnultan vrta a kibontakozst, megbzott vezetje 1919-tl 1923-ig Szontagh Tams aligazgat, 1923-tl 1925-ig pedig Plfy Mric geolgus volt. A trianoni bkeszerzds kvetkezmnyeknt Magyarorszg elvesztette svnyi nyersanyagainak legnagyobb rszt, ezrt az Intzet legfontosabb feladata a geolgiai s agrogeolgiai trkpezs mellett a kszn-, nemesrc- s sznhidrogn-kutats volt.
1925-ben Nopcsa Ferencet, a vilghr paleontolgust neveztk ki igazgatnak, aki a fldtani trkpezs mellett a tudomnyos munkra helyezte a f hangslyt. Az eredmnyek publiklst elsegtend, hzinyomdt s fotlaboratriumot llttatott fel. Nagy gondot fordtott a nemzetkzi kapcsolatok polsra, ennek egyik jelents esemnye volt a Paleontologische Gesellschaftnak 1928-ban (igazgatsga utols vben) az Intzetben megrendezett vndorgylse.
Nopcsa tvozsa utn megbzottknt rvid ideig (1928-1929) Timk Imre geolgus vezette az intzmnyt, majd 1929-ben a "manager" tpus Bckh Hugt neveztk ki igazgatnak, aki ezt a feladatt 1931-ig ltta el. elssorban a legfontosabb gazdasgi feladatokra koncentrlt (pl. sznhidrogn- s bauxitkutats), de irnytsval folytatdtak a hidrogeolgiai s agrogeolgiai vizsgldsok, valamint a fldtani trkpezsi munklatok is. Az utbbiaknl j mdszereket vezetett be, amelyekkel a felvtelek pontossgt kvnta nvelni. Szorgalmazta a geofizikai kutatsok eredmnyeinek bevonst a fldtani munkba s nagy hangslyt fektetett az orszg klnbz rszein lemlytend kutatfrsok ltestsre. Halla utn rvid ideig (1931-1932) megbzottknt Emszt Klmnvegysz irnytotta az intzeti munkt.
Az 1932-ben kinevezett s 1946-ig mkd igazgat, ifj. Lczy Lajos Bckh Hug nyomdokain haladva elssorban a gyakorlati irny tevkenysg (pl. kolaj-, fldgz-, kszn-, tzeg- s rckutats) folytatst s kiterjesztst tekintette az Intzet f feladatnak, de figyelme ms terletekre is kiterjedt (pl. ebben az idszakban teleptettek elszr talajvzmegfigyel kutakat az Alfldn). 1935-ben jabb kiadvnysorozat indult tjra Magyar Tjak Fldtani Lersa cmmel. A msodik vilggs alatt az intzmny munkatrsai a fldtani kutatsokkal elssorban a hbors gazdlkods rohamosan nvekv nyersanyaggondjain kvntak knnyteni.
A msodik vilghbor vgtl 1958-ig az Intzetnek ht megbzott, illetve kinevezett igazgatja volt (1944-1946: Vigh Gyula, 1946-1950: Szalai Tibor, 1950: Vitlis Sndor, 1950-1952: Majzon Lszl, 1952, 1953-1956: ifj. Noszky Jen, 1953: Balogh Klmn, 1956-1958: Kretzoi Mikls). Ebben az idszakban, a nehzipar nagyarny, gyakran erszakolt fejlesztsvel prhuzamosan, ezt kiszolgland az Intzet legfontosabb feladata az energiaforrsok s az svnyi nyersanyagok (sznhidrognek, kszenek, rcek, ptipari alapanyagok, kohszati segdanyagok stb.) fokozott ervel trtn kutatsa volt (1953-tl az alkalmazott fldtani osztlyok lett a vezet szerep), az alapfeladatok elltsa httrbe szorult s a fldtani trkpezsi munklatok ugyan folytak, de mlypontra kerltek. Ennek az vtizednek fontos eredmnyei kzl az Orszgos Fldtani Adattr ltrehozst s Magyarorszg fldtani trkpnek (1956, M=1:300 000) kiadst emltjk meg.
Flp Jzsef igazgatsga (1958-1969) idejn egy hossz tv koncepci alapjn folyt a tervszer, elmlylt alapoz, trkpez s mdszertani kutatmunka, valamint megindult az eredmnyek szintetizlsa. E korszakban a kutatsok terleti koncentrlsa, a fldtani anyagvizsglatok megersdse s a dokumentcis munka korszerstse volt a jellemz az analzis-szintzis-kzreads hrmas egysgben. A tevkenysg hrom fosztly (Trkpezsi, Anyagvizsgl, Dokumentcis) keretben folyt, a Trkpezsi Fosztlyon regionlis fldtani egysgenknt szervezett osztlyok vgeztk a munkt: a rendszeres fldtani trkpezst s a trkpezett terletek rszletes s tfog vizsglatt. A szmos eredmny kzl Magyarorszg 1:200 000-es mretarny fldtani trkpsorozatnak kiadst emltjk meg (az els lap 1965-ben ltott napvilgot). Ebben az idszakban rendeztk meg a msodik vilghbor utni els nemzetkzi tudomnyos tancskozst (Nemzetkzi Mezozos Konferencia, 1959) s 1969-ben, a nagyszabs centenriumi megemlkezs keretben 47 orszg kpviseletben 629 klfldi s 249 hazai szakember vett rszt az arra az alkalomra szervezett nemzetkzi kollokviumokon s kongresszuson.
Konda Jzsef mkdsnek (igazgat 1970 s 1979 kztt) elejn a szilrd svnyi nyersanyagkutatson, az ipari, terleti s lelhelyi nyersanyag-prognosztikn s a komplex svnyvagyon-prognosztikn volt a hangsly, majd az 1970-es vek msodik felben a vzfldtani, ptsfldtani-mrnkgeolgiai (ezeken bell a vzkszlet- s ptanyagipari nyersanyagkutatsi) munklatok kerltek tlslyba. A fldtani trkpezs cskkentett temben folyt.
Hmor Gza igazgatsgnak (1979-1991) idszakt a megelz kt vtized eredmnyeinek szintetizlsa s kiadsa, az Intzet arculatnak nemzetkzi gyakorlathoz igazod megformlsa, a kutatsi irnyok megjtsa s mindenre kiterjed korszersts jellemezte. A f feladatok az albbiak voltak: fldtani alapkutats, regionlis fldtani kutats (trkpezs, prognosztika), alkalmazott fldtani clkutats, valamint a szaktudomnyi kiadi, szolgltati (anyagvizsglat, knyvtr, adattr, gyjtemnyek) szerepnek megerstse.
Az 1990. vi rendszervltst kvet j trsadalmi s gazdasgi helyzetben az egsz hazai fldtani intzmnyrendszer az orszgos talakulsi folyamat sodrba kerlt. Gal Gbor igazgatnak (1991-1996) s munkatrsainak ebben a vlsgos idszakban az Intzet puszta fennmaradsrt is meg kellett harcolnia. j clokat kellett megfogalmazni, amelyek megvalstsra program-projekt szervezetet hoztak ltre. t program (krnyezetfldtan, fldtani trkpezs, svnyi nyersanyagkutats s rtkels, alapkutats, geokmia) alakult, amelyeket projektek hajtottak vgre. A kltsgvetsi tmogats nagymrv cskkense s az ebbl kvetkez nagyarny ltszmlepts ellenre az Intzet munkatrsai ebben, az intzmny trtnetnek egyik legnehezebb idszakban is eredmnyes kutatmunkt vgeztek.
http://www.mafi.hu/hu/node/221
|