pestbuda
Budapest
 
XV. kerlet
 
XVI. kerlet
 
XVII. kerlet
 
XVIII. kerlet
 
XIX. kerlet
 
XX. kerlet
 
XXI. kerlet
 
XXII. kerlet
 
XXIII. kerlet
 
Bejelentkezs
Felhasznlnv:

Jelsz:
SgSg
Regisztrci
Elfelejtettem a jelszt
 
Ltnivalk XIV. kerletben
Ltnivalk XIV. kerletben : Fvrosi llat- s Nvnykert

Fvrosi llat- s Nvnykert

 Mr a reformkorban felmerlt, hogy Schnbrunnhoz hasonlan Pesten is egy llatkertet kellene ltesteni. Br a terv lelkes fogadtatsra tallt, az 1848-'49-es forradalom s szabadsgharc sorn, valamint az utna kvetkez vekben a politikai helyzet nem kedvezett az llatkert-alaptknak. az 1860-as vek elejn azonban ismt felmerlt az llatkert alaptsnak eszmje.


 Szab Jzsefnek, Xntus Jnosnak, Kubinyi gostonnak s a tbbi alaptnak bizony nem volt knny dolga. Az osztrk hivatalnokok ugyanis nemhogy nem segtettk, hanem egyenesen htrltattk az alaptssal kapcsolatos munkt. Szerencsre azonban vratlan segtsg is akadt Gamperl Alajos szemlyben. Gamperlt, az "orszgfejedelmi biztost" ugyan a hatsgok kldtk felgyelni, mgis ktelessgnek rezte, hogy segtse, se elre mozdtsa az llatkert gyt. gy - hosszas huzavona utn - engedlyeztk az llatkert alaptst. A pnzt oly mdon teremtettk el, hogy rszvnytrsasgot alaptottak az llatkert mkdtetsre. A szksges terlet megszerzse rdekben Pest vroshoz fordultak segtsgrt. A vrosatyk a jvend llatkertet a Vroserdben, a mai Vrosligetben kvntk elhelyezni. Kt terletet is felajnlottak, melyek kzl Gustav Jgernek, a Bcsi llatkert igazgatjnak javaslatra a vasthoz kzelebb es telket vlasztottk.

Sok vita volt akkoriban arrl, hogy ki legyen az j llatkert igazgatja. A klfldi szakemberek, mihelyt hrl vettk az alaptst, nagy szmban ajnlkoztak az "igazgati lloms" betltsre, az llatkerti Rszvnytrsulatnak mgis az volt a szndka, hogy magyar embert nevez ki az intzmny lre. Nyilvnval volt, hogy erre Xntus Jnos a legalkalmasabb, azonban - negyvennyolcas huszr fhadnagyknt - meg sem prblt plyzni. Minthogy magyarhoni jelentkez nem volt, ideiglenesen Leopold Fitzingert, a mncheni szrmazs zoolgust bztk meg az llatkert gyeinek igazgatsval.

Hogyan plt az llatkert?

A Pesti llatkertet ma mr szinte hihetetlen nemzeti sszefogs hvta letre. A terlet bekertse utn a legfontosabb dolog a park megtervezse, illetve az pletek helynek kijellse volt. Petz rmin, a vros fkertsze semmifle fizetsget nem fogadott el, ingyen s brmentve lmodta meg s alaktotta ki az llatkert parkrszeit. A Nagy-t, s a tavat tpll kt Reitter Ferenc csatornzsi mrnk tervei alapjn kszlt. Reitter szintn nknt, djazs nlkl tervezte meg ezeket. Az pleteket ifj. Koch Henrik s Szkalnitzky Antal tervezte. Kettejk kzl Szkalnitzky a maga korban hres ptsznek szmtott. Az tervei alapjn kszlt pldul a budapesti Egyetemi Knyvtr plete, valamint az a ngy brhz is, amely az Oktogon ngy sarkban ll.

Az llatllomny megteremtse tbb forrsbl trtnt. Igen sok llat rkezett ajndkba. Az egyszer falusi emberektl a nemeseken t egszen az uralkodig sokan reztk ktelessgknek, hogy llatokat ajndkozzanak a szlet llatkertnek. Vgl problmt is okozott a sok ajndk llat, mert mr akkor npes llatseregletrl kellett gondoskodni, mikor a kert terletn sem az pletek, sem a karmok nem voltak mg kszen. Ezrt az llatkerti Rszvnytrsulat knytelen volt leveleket fogalmazni a jvbeni adomnyozknak, melyben arra krtk ket, hogy "eme nemes cselekedetket" halasszk egy ksbbi idpontra, amikor az llatkert az ajndk llatokrl mr kellkppen tud gondoskodni.

 

Xantus Jnos

Kevssel a megnyits eltt maga az uralkod, Ferenc Jzsef is kldtt ritka llatokat a schnbrunni gyjtemnybl.

Az llatllomny persze vsrls tjn is gyarapodott, a Rszvnytrsulat tbb eurpai llatkerttel s llatkereskedvel is sszekttetsben llt. Ekkoriban trtnt, hogy a Bcsi llatkert (amely nem azonos a schnbrunni kerttel) csdbe ment, s gy tbb rdekes llatot igen alacsony ron sikerlt az osztrk fvrosbl beszerezni.

Az llatkert megnyitst tbbszr elhalasztottk, s vgl 1866 augusztusra tztk ki. Fitzinger, kevssel a megnyits eltt leksznt tisztrl, s a kzvlemny hajnak megfelelen Xntus Jnost neveztk ki igazgatnak, br egyenlre csak ideiglenesen.

 

 

 

Milyen volt az llatkert a megnyitskor?

 

kajdacsok
 

Magyarorszg els llatkertje 1866. augusztus 9-n, egy napstses cstrtkn nyitotta meg kapuit. A kznsg ekkor csaknem tszz klnfle llatot lthatott a kertben, amely llatokat tizenegy nagyobb s szmos kisebb llathzban, valamint elkertett, nylt gyeptreken. A legnpszerbb llat Kristf, a fiatal barnamedve volt, aki nemcsak gondozjnak, Angelo Guzzantnak volt a kedvence, hanem a jeles llamfrfinak, Dek Ferencnek is. A majomhzban kilencfle virgonc majmot mutattak be, gazdag volt a t s a fcnhz madrgyjtemnye is. A madrhzban a legrdekesebbek a "kajdcsok", vagyis papagjok, kakaduk s ark voltak. Nem hinyoztak a haznkban is shonos szarvasflk (z, gmszarvas, dmvad) sem. A bagolyvr - nevvel ellenttben - nem csupn baglyoknak, hanem varjaknak s hollknak, valamint rkknak, borznak s farkasnak is otthont adott.

A manapsg oly jellemznek tartott llatkerti fajok (pl. zsirf, elefnt, vzil) az llatkert megnyitsakor mg hinyoztak. Ezen nem is csodlkozhatunk, hiszen akkoriban igen drga llatok voltak ezek, radsul a tartsuk sem szmtott egyszernek, s igen kltsges volt szllsuk kialaktsa is.

Br az llatkert megnyitskor sokkal nagyobb terlet volt, mint manapsg, sokkal kevesebb llatot mutatott be. Azt gondolhatnnk, ez gy lehetsges, hogy a mai kifutk sokkal kisebbek, mint a mlt szzadban. Ez azonban nem gy volt, hiszen a mlt szzadban az llatkert egyetlen hatalmas park volt, amelyben csak itt-ott voltak llatbemutat terek.

A kznsg mindjrt az els napokban megszerette az llatkertet, ezrt a kert vezetse gy dnttt, hogy tovbbi rdekes llatok beszerzsvek igyekszik az rdekldst bren tartani. Nhny hnappal a megnyits utn egy elg nagy llatszlltmny rkezett. Sajnos azok az llatok, amelyeket Xntus mg Amerikbl kldtt, a porosz-osztrk hbor miatt nem rkeztek meg Pestre, hanem rkre a Hamburgi llatkertben maradtak.

 

Milyen volt a "Serk-korszak"?

 

Serk Kroly

Serk Kroly borsodi kisbirtokost 1873. augusztusban neveztk ki llatkert-igazgatnak, mert abban remnykedtek, hogy gazdlkodi tapasztalatval az j direktor meg tudja menteni a kertet a teljes sszeomlstl. Serk hrom vtizeden t, "vltoz szerencsvel" vezette a kertet, a leghosszabb ideig valamennyi igazgat kzl. A rla elnevezett korszak az llatkert trtnetnek egyik legvitatottabb szakasza. Ktsgtelen, hogy a kezdeti idszakban kozmetikztk a zrszmadst, s a vsri komdisok egyre npesebb siserehada lepte el a kertet, jllehet e ltvnyossgok nem az llatkertbe valk. Azt sem szabad azonban elhallgatnunk, hogy mindez egy olyan korban trtnt, amikor egy llatkert, ha csak a maga nemes cljait kvette, nem tudott annyi bevtelt szerezni, hogy fennmaradjon.

Serk kinevezse utn azonnal hozzfogott az llatkert katasztroflis pnzgyi helyzetnek rendbettelhez. Els lpsknt a Fvroshoz fordult pnzseglyrt, a vros vezeti azonban ezt megtagadtk, mondvn: ilyesmirl csak akkor lehet sz, ha az j vezets eredmnyeivel bizonyt. Ezutn Serk gy igyekezett az llatkertet mkdtetni, mintha az a sajt kis birtoka lenne, s mivel kls setsgre nem szmthatott, mindenfle lehetsget felhasznlt pnzszerzsre. A legnagyobb haszonnal persze a mutatvnyosok szerepeltetse kecsegtetett, gy aztn egymst rtk a tznyelk, akrobatk s ktltncosok. Br ezek a ltvnyossgok az llatkertbe nemigen illenek, elegend bevtelt hoztak a kertnek ahhoz, hogy a vlsgbl kilbalhasson. A pnzgyi helyzet lassan stabilizldott, s 1875-ben mr a Fvros is megszavazta a pnzseglyt az llatkert rszre.

1876-ra, az llatkert alaptsnak tizedik vforduljra kszlt el az oroszlnhz, amelyet a kor neves ptsze, Hauszmann Alajos tervezett. Ugyancsak a jubileum tiszteletre vsroltak struccokat s amerikai blnyeket, valamint egy afrikai elefntot, amely az els elefnt volt a magyar fvrosban.

Grf Semsey Andor, a korabeli hazai termszettudomny egyik legnagyobb mecnsa sajt kltsgn j madrhzat pttetett az llatkertnek, hogy ..."minl tbbfle madr legyen jl lthatan, eurpai mdon bemutatva a budapesti llatkertben is".

Mirt ment csdbe az llatkert?

Az llatkert vesztt a Fvros ltal megllaptott magas brleti dj s az rdektelensg okozta. Amikor a kertet alaptottk, a vros vezeti mg tmogatand intzmnyknt tartottk szmon, a szzadforduln azonban mr csak egyszer bevteli forrsknt kezeltk, s ezrt krtek el a terletrt oly magas brleti djat. A ltogatk alacsony ltszmnak okt ma mr nagyon nehz megtlni, hiszen 1896. utn mr fldalattival is ki lehetett jutni a Vrosligetbe. A magyarzat valsznleg abban keresend, hogy a millennium rendezvnyei olyan "tmnyek" voltak, hogy szinte senkinek sem jutott eszbe elmenni egy killtsra, vagy ppen az llatkertbe.

Mg 1896.-ban ltestette az llatkert az gynevezett "sbudavrat". A "Ltvnyossgok Hza" nven is ismeretes, hrhedt vlt mulathely bevtele az llatkert javra esett, mde egyltaln nem illett ssze a termszettudomnyos ismeretterjeszts elvvel. Emiatt, s azrt, mert a Fvros felhvta a kert figyelmt, hogy a terletet kizrlag llatkert ltestse cljbl adta brbe, vgl bezrtk az "sbudavrat". Br ez a szgyenletes vurstli gy eltnt az llatkertbl, az gy kiesett bevtelt sajnos nem sikerlt ptolni. Vgl a gazdasgi nehzsgek oda vezettek, hogy a Fvros 1907-ben feloszlatta az llat- s Nvnyhonost Trsasgot, s megindtotta a csdeljrst.

Br az llatkertet zemeltet trsasg csdbe ment, maga a kert a kzvlemny szeretett lvezte. Ezrt mindenki egyetrtett ifj. Andrssy Gyula belgyminiszternek azzal az tletvel, hogy az llatkert zemeltetst vegye t Budapest vrosa. Ettl kezdve az kert Budapest Fvros llat- s Nvnykertje lett.

Hogyan plt jj az llatkert?

Amikor az llatkertet tvette a Fvros, sem az pletek, sem az llatllomny nem mutatott valami j sszkpet. Ezrt elhatroztk, hogy nagyszabs munkval teljesen jjptik a kertet, s egy a Fvroshoz mlt, j llat- s Nvnykertet hoznak ltre. Szmunkra ez furcsa lehet amiatt, mert a mlt szzad vgn ppen amiatt kerlt az llatkert kiltstalan helyzetbe, hogy a vros vezeti puszta jvedelemforrsnak tekintettk ezt az intzmnyt. A vltozs motorja dr. Brczy Istvn, a nagy vrosfejleszt fpolgrmester volt, akinek vrosptszeti elgondolsai kzt kiemelt helyen szerepeltek a kzparkok s ligetek, gy az llatkert is.

Az tpts els lpseknt 1.212.000 aranykoront biztostottak az tpts kltsgeinek fedezsre, majd kineveztk az llatkert j igazgatjt dr. Rthonyi Zoltn llatorvos szemlyben, aki ezen tisztsget az tpts alatt tlttte be.

A tervek kidolgozsra s munklatok sszefogsra ltre hvtk az llatkertpt Bizottsgot, hogy ..."gondoskodjk mindenekrl, amik e szp cl keretbe vgnak". E bizottsg tagjai mind neves zoolgusok, botanikusok, ptszek, kzleti szemlyisgek voltak. Minthogy e bizottsg nagy testlet volt, ngy vezetnek adtk kezbe a tulajdonkppeni irnytst, nevezetesen dr. Bdy Tivadar alpolgrmesternek, mint a bizottsg elnknek a munklatok vezetst, dr. Kovch Aladrt a kznsg ltalnos kvnalmainak rvnyestst, valamint dr. Lendl Adolfot a tudomnyos program kidolgozst. A nagyszabs terv igen hamar elkszlt, s ezt a tervet a vrosatyk nemcsak, hogy elfogadtk, hanem az eredeti 1 milli 212 ezer korons keretsszeget is felemelt ngymillira.

A tervek alapjn az llatkert a rendszertani alap bemutatst tzte ki clul, azaz rokonsg szerint csoportostva mutattk be az llatokat. Nemcsak llatkertet terveztek azonban, hanem azzal prhuzamosan nvnykertet is. Mr a tervezskor gyeltek arra, hogy az ids, tereblyes fkat lehetleg megkmljk.

Az llatok bemutatsnl azt a mintt igyekeztek alapul venni, amelyet panorma-kifut nven Carl Hagenbeck tallt fel s alkalmazott elszr hamburg-stellingeni llatkertjben. Ennek megfelelen az llatokat a kznsgtl nem vasrcsokkal, hanem szraz-, vagy vizesrokkal igyekeztek elvlasztani. Ugyancsak stellingeni mintra kvntk megpteni a kt hatalmas msziklt is.

A rgi llatkert szinte valamennyi plett elbontottk, s helykn jakat emeltek. Az pletek egy rszt mr akkor nagynev ptszek terveztk. A Fkapu s az Elefnthz pldul Neuschlosz Kornl tervei alapjn plt. A legtbb llathzat azonban kt - akkoriban mg alig ismert, de ksbb nagynevv lett ptsz - Ks Kroly s Zrumeczky Dezs tervezte. Az terveik alapjn plt fel pldul a Madrhz, a hbor alatt elpusztult rgi Blnyhz, vagy ppen a Szarvashz. Ugyancsak ekkor emeltk a Plmahzat is az alatta tallhat Aquariummal egytt, Rde Kroly s Ilsemann Keresztly tervei alapjn. Ekkor plt a Kis- s a Nagyszikla is.

Az tpts kzben kt neves ltogatja volt a kertnek, Carl Hagenbeck fiainak, Heinrichnek s Lorenznek szemlyben. Az jszer bemutatsi rendszerrl igen elismeren nyilatkoztak, s gretet tettek arra, hogy a mr llatokkal is benpestett zoot is megltogatjk.

Mi trtnt az llatkertben az elmlt nhny vben?

 

dr. Persnyi Mikls

1994. mrciusban j vezet kerlt az llatkert lre dr. Persnyi Mikls szemlyben, s ez a vezetvlts jfajta szemlletet is eredmnyezett. Mr ebben az vben megkezddtt a "rcsellenes" program, a kvetkez vtl kezdden pedig a kert tervszer rekonstrukcija. Az elmlt vekben gyszlvn az llatkert minden ngyzetcentimternyi terletn trtnt valami vltozs.

A rekonstrukci sorn szmos llathz jult meg, gy befejezdtt a Plmahz feljtsa, ismt rgi szpsgben tndkl az Elefnthz, s szmos tovbbi ltestmnyen is jelents korszerstsi munklatokat lehetett elvgezni. A rekonstrukci sorn nemcsak az eredeti memlki krnyezet megvsa, helyrelltsa s gazdagtsa cl, hanem az llatok letkrlmnyeinek jobb ttele. Az 1990-es vek kzepn megkezdett rekonstrukci azta is folytatdik, jelenleg a Nagyszikla, s a szomszdsgban lv Szavannakifut munklatai zajlanak.

dr. Bogsch Ilma

2003 mjusban dr. Persnyi Miklst krnyezetvdelmi s vzgyi miniszternek neveztk ki. A figazgati teendkkel ekkor az intzmny nyugalmazott gyjtemnyi igazgatjt, dr. Bogsch Ilmt bztk meg, aki mg ugyanabban az vben figazgati tisztsgre kirt plyzatot is megnyerte. Figazgati mkdsnek ngy esztendeje alatt folytatdott a kert rekonstrukcija, jjszletett az Akvrium s a rgi Majomhz, j Papagjlak s Ppuahz plt, emellett a rgi tervek figyelembe vtelvel, de korszer berendezssel jra felplt a tparti Krokodilhz. Az llatkert emellett szmos kivl termszetvdelmi s tenysztsi eredmnyt is elrt, amelyek kzl a vilg els mestersges termkenytsbl szletett orrszarvja az egyik legjelentsebb.

2007 mjusa ta ismt dr. Persnyi Mikls irnytja az llatkertet, elbb megbzott, majd szeptember elseje ta kinevezett figazgatknt.

 

http://www.zoobudapest.com/konyvtar/tortenelmunk

 
I. kerlet
 
II. kerlet
 
III. kerlet
 
IV. kerlet.
 
V. kerlet.
 
VI. kerlet
 
VII. kerlet
 
VIII. kerlet
 
IX. kerlet
 
X. kerlet
 
XI. kerlet
 
XII. kerlet
 
XIII. kerlet
 
XIV. kerlet
 
Npessg
Induls: 2011-10-11
 

Dryvit, hõszigetelés! Vállaljuk családi házak, nyaralók és egyéb épületek homlokzati szigetelését! 0630/583-3168    *****    Nagyon ütõs volt a Nintendo Switch 2 Direct! Elemzést a látottakról pedig itt olvashatsz!    *****    Elkészítem születési horoszkópod és ajándék 3 éves elõrejelzésed. Utána szóban minden kérdésedet megbeszéljük! Kattints    *****    Könyves oldal - egy jó könyv, elrepít bárhová - Könyves oldal    *****    20 éve jelent meg a Nintendo DS! Emlékezzünk meg ról, hisz olyan sok szép perccel ajándékozott meg minket a játékaival!    *****    Ha érdekelnek az animék,mangák,videojátékok, japán és holland nyelv és kultúra, akkor látogass el a személyes oldalamra.    *****    Dryvit, hõszigetelés! Vállaljuk családi házak, nyaralók és egyéb épületek homlokzati szigetelését! 0630/583-3168 Hívjon!    *****    Könyves oldal - Ágica Könyvtára - ahol megnézheted milyen könyveim vannak, miket olvasok, mik a terveim...    *****    Megtörtént Bûnügyekkel foglalkozó oldal - magyar és külföldi esetek.    *****    Why do all the monsters come out at night? - Rose Harbor, a város, ahol nem a természetfeletti a legfõbb titok - FRPG    *****    A boroszkányok gyorsan megtanulják... Minden mágia megköveteli a maga árát. De vajon mekkora lehet ez az ár? - FRPG    *****    Alkosd meg a saját karaktered, és irányítsd a sorsát! Vajon képes lenne túlélni egy ilyen titkokkal teli helyen? - FRPG    *****    Mindig tudnod kell, melyik kikötõ felé tartasz. - ROSE HARBOR, a mi városunk - FRPG    *****    Akad mindannyijukban valami közös, valami ide vezette õket, a delaware-i aprócska kikötõvárosba... - FRPG    *****    boroszkány, vérfarkas, alakváltó, démon és angyal... szavak, amik mind jelentenek valamit - csatlakozz közénk - FRPG    *****    Why do all the monsters come out at night? - Rose Harbor, a város, ahol nem a természetfeletti a legfõbb titok - FRPG    *****    why do all monsters come out at night - FRPG - Csatlakozz közénk! - Írj, és éld át a kalandokat!    *****    CRIMECASESNIGHT - Igazi Bûntényekkel foglalkozó oldal    *****    Figyelem, figyelem! A második vágányra karácsonyi mese érkezett! Mesés karácsonyt kíván mindenkinek: a Mesetáros    *****    10 éves a Haikyuu!! Ennek alkalmából részletes elemzést olvashatsz az anime elsõ évadáról az Anime Odyssey blogban!