Kzlekedsi Mzeum
1896-ban, a millennium vben nagyszabs killtst rendeztek Budapesten, a Vrosligetben. Az ideiglenes pavilonokban Magyarorszg mutatkozott be a vilgnak. Teljes kpet igyekeztek adni a mltrl s a jelenrl sszegyjtve a magyarsg hagyomnyait, a kultra s a tudomny terletn elrt eredmnyeit. E bemutatk sorba tartozott a kzlekedsgy, a millenniumi killts X. csoportjaknt.
A gondos munkval sszegyjttt trgyaknak risi figyelmet szentelt a szzadvg kznsge. A szervezk ezrt elhatroztk, hogy nem hagyjk elkalldni az rtkes gyjtemnyt, hanem egy lland mzeum ltrehozsval megtartjk s bvtik. A gondolat nem volt teljesen j, hiszen az 1885. vi orszgos killts utn mr trtnt ksrlet egy vasti mzeum alaptsra. 1896-ban is elszr vasti mzeumot akartak ltrehozni a szervezk.
A XIX. szzad ipari forradalmnak rszeknt a vast megjelense s rohamos fejldse nemcsak a kzlekedst vltoztatta meg alapveten, hanem az let szinte minden terlett. j ipargakat hvott letre, j foglalkozsok, szakmk szlettek. Jelents vltozst hozott az emberek letmdjban, sztnzleg hatott a mszaki s termszettudomnyokra.
A kzlekeds ms terletei is fejldsnek indultak a XIX. szzad msodik felben, mindenekeltt a gzhajzs. Ebben az idszakban a kzlekedshez szorosan kapcsoldott a posta, tvirda s tvbeszl is.
Mindezek a tnyezk a kzlekedst a XIX. szzad sikergazatv tettk, mind Eurpban, mind pedig a tengerentlon. Ennek egyik mutatja tbbek kztt, hogy a sorra megrendezett vilgkilltsokon a kzlekedsi eszkzk, azon bell is a gzmozdonyok bemutatja a legnagyobb rdekldst vltotta ki.
A magyar Kzlekedsi Mzeum ltrehozsnak f szszlja Banovits Kajetn volt. Kitart munkjnak ksznheten br Dnel Ern kereskedelemgyi miniszter engedlyezte a mzeum alaptst, amely 1899. mjus 1-n nylt meg a ltogatk eltt.
A millenniumi Kzlekedsgyi Csarnokot Pfaff Ferenc MV felgyel tervezete, s hasonlan a tbbi pavilonhoz ideiglenesnek plt. A mzeum ltrehozsval azonban fokozatosan lland plett alaktottk t.. Az 1896-os killts egyik legimpoznsabb csarnoka romantikus-eklektikus stlusban plt. A kupola tmrje 26 m, a magassga 67 m volt. 3100 nm-es killtterben a vast, a kzt, a hajzs s vzptszet valamint a posta, tvbeszl s tvirda legfontosabb trgyai kaptak helyet.
A jrmvek, alkatrszek, klnfle berendezsi trgyak valamint szmos modell mellet fnykpek, trkpek, rajzok, menetjegyek adtak kpet a magyar kzlekeds fejldsrl nemzetkzi anyaggal kiegsztve.
A gyjtemnyt fokozatosan gyaraptottk. Idkzben a repls hazai s klfldi gpeit, modelljei is helyet kaptak az pletben. A helyhiny azonban hamarosan nyilvnvalv vlt, s tbb terv is szletett a mzeum bvtsre illetve a Megyetem mell trtn teleptsre. A pnzhiny, a kt vilghbor azonban az elkpzelseket meghistotta.
1944-ben kt bombatallat rte a mzeumot, jelents krokat okozva az pletben s a gyjtemnyben. Hossz vekig bizonytalan volt a gyjtemny sorsa, noha a lelkes munkatrsak mindent megtettek a fennmaradsrt. Csak az 1950-es vek vgn dlt el, hogy helyrelltjk a romos pletet. Szernyebb kivitelben – a kupolt, br statikailag nem volt indokolt, lebontottk – a kor zlsnek megfelelen ptettk t, s vgl 1966. prilis 2-n nyitotta meg kaput az j Kzlekedsi Mzeum.
Az j lland killts elksztse azt is jelezte, hogy a mzeum mr nem csupn rzje kvn lenni a trgyaknak, hanem a kzlekedstrtneti kutatsok kzpontja is. Ideiglenes, tematikus killtsaival, kiadvnyaival idrl-idre a legjabb kutatsi eredmnyeket trja a szakemberek s a nagykznsg el.
1971-ben a Kzlekedsi Mzeum orszgos mzeumi sttuszt kapott.
Jelenleg valamennyi kzlekedsi g fejldsvel megismerkedhet a ltogat. A mzeum kzponti pletben – amely 1987-ben egy j killtsi plettel bvlt – az autzs 100 ves trtnett, a magyar vasttrtnet 150 vt, a magyar hajzs 150 ves trtnett, valamint a kzti kzlekeds s a vrosi kzlekeds trtnett tekinthetik meg az rdekldk. A Petfi Csarnokban a repls trtnete s az rhajzs legizgalmasabb fejezeteit bemutat killts lthat.
Az 1970-es vektl tbb filil nylt meg, ahol egy-egy kzlekedsi g trgyi emlkei patins pletben vagy krnyezetben tanulmnyozhatk. Budapesten a Dek tren a Fldalatti Vasti Mzeum kapott helyet, a Lnchdnl pedig az egyetlen megmaradt dunai gzs, a Kossuth mzeumhaj lthat.
Pardon a „Cifra-istllban” 1971-ben nylt meg a Kocsimzeum. A kocsigyjtemny kln rtke, hogy a hatvanas vek eltt egyltaln nem foglalkoztak a fogatolt jrmvek gyjtsvel s megrzsvel a Kzlekedsi Mzeumban. Nagycenken a Szchenyi kastly istlljban szintn lthat kocsikillts, tovbb itt tallhat a szabadtri kisvasti jrmkillts. Nagycenk s Fertdoboz kztt pedig kisvasti gzmozdony kzlekedik. Pakson a rgi lloms pletben s fthzban, valamint a felhagyott plyaszakaszon a MV Pcsi Igazgatsgval kzsen Vasti Mzeumot rendeztnk be 16800 nm terleten.
A budapesti Kzlekedsi Mzeum az egyik legrgebbi alapts mszaki jelleg mzeum. Gyjtemnye, killtsai nemzetkzileg is ismertek s elismertek voltak a mltban s azok a jelenben is.
Dr. Molnr Erzsbet
http://www.km.iif.hu/
|