Jzsef Attila Sznhz
Az plet eredetileg mveldsi hznak kszlt. 1953. december 14-n Dryn Sznpad nven operettsznhzknt kezdett mkdni, mely 1955 sztl Jzsef Attila Sznhz nven a Magyar Nphadsereg Sznhza Kamarasznhza lett. 1956 ta nll sznhz. Els igazgatja Szendr Jzsef volt, aki az intzmny megalaptsban jelents szerephez jutott.
A sznhz vezeti az alaptstl kezdve vltozatos repertor kialaktsra, egy igazi npsznhz sokoldalsgra trekedtek. A msorban a zens, a siker- s bulvrdarabok, krimik mellett komolyabb fajsly mvek is sznre kerltek. 1956-tl 1975-ig, hallig Fodor Imre igazgatta a sznhzat. 1975-1982 kztt Miszlay Istvn, 1982-tl 1990-ig Szab Ervin volt az igazgat. Ezutn Lner Pter vezette a sznhzat, egszen 2010-ig. Frendez volt tbbek kztt Bernyi Gbor s Igldi Istvn.
(forrs: Magyar Sznhzmvszeti Lexikon)
A Jzsef Attila Sznhz fl vszzados trtnete alatt mindvgig ketts identitst hordozott. Elssorban a XIII. kerlet sznhza, de rszt vesz a fvros sznhzi letben is. Szndkosan nem rtegsznhz, szles kznsghez s tbb genercihoz kvn szlni. Fl vszzad alatt persze a kznsg sszettele, letsznvonala, kultrja jelentsen megvltozott. De ezt gy igyekezett kvetni a sznhz, hogy mindig visszhangot adjon a kor hangjra. A jelenig tart idszakot ngy direktor hatrozza meg: Fodor Imre, az alapt, Miszlay Istvn, Szab Ervin s Lner Pter. Ngy szemlyisg, ngyfle karakterrel, a korszakhoz ill stlussal.
1949-ben a sznhzak llamostsakor stabilizltk az orszg sznhzainak helyzett, a jegyrakat ersen leszlltottk. A cl jelents volt: olyan tmeget behozni, amely a hbor eltt nem tudott sznhzba jrni. De ahogy a kor diktlta, mindezt ersen megszabott stilris s eszmei hatrok kztt.
 |
1956. szeptember 3.-i Szabin nk elrablsa cm elads plaktja |
A sznhzba jrs nyilvnvalan mg ekkor sem adatott meg mindenkinek. A csaldi hagyomny hinya, a kpzetlensg, a fldrajzi tvolsg sokakat mg gy is megfosztott a sznhz lmnytl. A htrnyos rtegek kz tartozott a fvros j nhny peremkerletnek lakossga. Ezrt dntttek gy, hogy a XIII. kerlet kls rsznek bels peremn, azaz Angyalfldn, az eredetileg kultrhznak ptett, majd a Vgsznhz kamara sznhzaknt hasznlt pletben, a Vci t 63. alatt megalaktjk a Jzsef Attila Sznhzat. A cl az volt, hogy az szak-Pesti rgi laki - elssorban a munks kzssg - sajt kzegkben sznhzi eladsokat kaphassanak. Az angyalfldi sznhz „arculatt” Bernyi Gbor frendez gy fogalmazta meg: „A Jzsef Attila Sznhz nevt visel j sznhz legfbb feladata lesz, hogy a fvros kls munkskerleteit sznvonalas eladsokkal, przval, zens vgjtkkal, operettel ellssa”.
1956. szeptember 3-n, A szabin nk elrablsnak bemutatjval elindult az immr tbb mint fl vszzados trtnet: Bilicsi Tivadar belpett a sznpadra, mint Rettegi Fridolin, s azt mondta: „Szervusztok, gyerekek, megrkeztnk.”
Fodor Imre, az alapt igazgat, kitn sznhzi rzkvel jl gondolta el: olyan npsznhzat kell itt ltrehozni, ahol a sz „np” s „sznhz” rsznek is jelentse van. Szrakoztatni akar, ugyanakkor be is szoktatja ket a sznhzba. Az let rszv akarta tenni a sznhzba jrst.
Fodor msodik bemutatja egy nevezetes idpontban 1956. oktber 6-n, Rajk Lszl jratemetsnek napjn volt. Gli Jzsef Szabadsg-hegy cm drmjnak premierje nemcsak a magyar sznhztrtnetbe vonult be, hanem a magyar trtnelembe is: az estn jelen volt Nagy Imre.
Kevesen bztak abban, hogy ebben a nem sznhz-szer pletben, a vros peremn sznhzat lehet csinlni. Nhny eladst taln ltrehozhat a politikai akarat - gondoltk, de olyan sznhzat, amely teljesti alapvet feladatt, kpes beplni a fvros sznhzi letbe, s nem mellkesen a kznsg is folyamatosan ltogatja – kevesen hittk lehetsgesnek. Fodor Imre sznhzteremt tehetsge, a trsulat ereje, elszntsga, s a kznsg fogkonysga, befogad kszsge, tanulkonysga rcfolt a kishitsgre.
A sznhz trtnetben 142 magyar m kerlt bemutatsra, ebbl 46 volt klasszikus s 96 kortrs m. Mfajt tekintve 116 przai s 26 zens alkots. A szerzk kztt emltsk meg Nmeth Lszlt, Fejes Endrt, Snta Ferencet, Pskndi Gzt, St Andrst, Kllai Istvnt, Gyrfs Miklst, a legutbbi vtizedekbl Spir Gyrgyt, Hamvai Kornlt, Tasndi Istvnt s Szlinger Balzst. A vilgirodalmat 153 m kpviseli, ebbl 66 klasszikus, 87 kortrs. Utbbibl 47 sznm s 40 vgjtk. A sznhz 40 zens bemutatjbl 26 volt magyar m.
Gyermek s ifjsgi elads 62 kszlt.
FODOR IMRE (1956-1975)
Fodor Imre (Budapest, 1920. december 24. – Budapest, 1975. mjus 24.) sznsz, sznhzigazgat. Plyjt vidki trsulatoknl kezdte sznszknt, majd Pestre felkerlve, az 1949-ben alakult Bnysz Sznhz zemigazgatja lett. 1956-ban kapta meg az nllsul Jzsef Attila Sznhz igazgati posztjt, melyet 1975-ben bekvetkezett hallig betlttt. Nevhez fzdik Angyalfld sznhzi kultrjnak megalapozsa s magas szintre emelse.
(forrs: Magyar Sznhzmvszeti Lexikon)
Fot: Keleti va |
 |
1956. oktber 6. - Gli Jzsef: Szabadsg-hegy (Gobbi Hilda, Jo Lszl) |
A trsulat tagjai a sznhzi let olyan kivlsgaibl lltak, mint Lendvai Ferenc, Benedek rpd, Rday Imre, Bak Mrta, Szemes Mari, Kllai Ilona, Turgonyi Pl, valamint Darvas Ivn, Mensros Lszl, Sinkovits Imre, Gobbi Hilda. Utbbiak, 1956-os szerepvllalsuk miatt, bntetsk letltse utn, itt, a vros peremn kezdhettk jra fvrosi sznhzi karrierjket. Nhny vvel ksbb csatlakozott a trsulathoz Bodrogi Gyula, majd Voith gi.
Az els vad jl indult; Schnthan-Kellr-Horvth: A szabin nk elrablsa cm zens vgjtka 220 eladst lt meg. A sikerhez a vendgknt fellp Bilicsi Tivadar pratlan alaktsa is hozzjrult. A kvetkez bemutat: Gli Jzsef Szabadsg-hegy cm drmja – Gobbi Hildval a fszerepben. A m bemutatsa olyan jelentsggel brt a Jzsef Attila Sznhz trtnetben, hogy ksbb, 2006. oktber 6-n, a sznhz 50., jubileumi vadnak nyit darabja is ez lett.
A sznhz legfontosabb idszaka azonban nem a kezdetekre, hanem az 1958-62-es vekre esett. Nhny kiemelked elads ebbl az idszakbl: Rozov: Boldogsg, merre vagy? (1958. oktber 10.), amelyben a trsulathoz frissen szerzdtt Bodrogi Gyula aratta els sikert, vagy Lope de Vega: A kertsz kutyja (1958. november 21.) Sinkovits Imrvel s Komls Jucival.
Fontos megemlteni szintn Komls Juci s Sinkovits Imre fszereplsvel, Egri Istvn rendezsben, Sardou: Szkimond asszonysg (1959. oktber 16.) cm vgjtkt, amelyet 132 eladson t lthatott a kznsg; vagy a ksbb Jzsef Attila-djat is kapott Kllai Istvn: Ktltnc (1958. december 30.) cm drmjt, amely 70 eladst lt meg, Greguss Zoltn, Rday Imre, Kllai Ilona fszereplsvel.
A sznhz legsikeresebb vadai az 1962 s 1968 kztti idszakra tehetk. Ebben az idben mr rezhet volt a sznhzban, hogy egy tbb ve sikeresen egyttmkd, nagy sznszeket flvonultat egyttes igazi trsulatt rett ssze. A sznhz megtallta sajt kznsgt.
Fot: Keleti va |
 |
1963. jnius 1. - Deval- Ndas- Szenes: A potyautas (Kal Flrin, Trcsik Mari) |
 |
Az j frendez, Kazn Istvn nevhez fzdtek akkoriban a legfontosabb eladsok, pldul Tennessee Williams: vegfigurk (1963. prilis 20.), Sinkovits Imre s rknyi va kprzatos alaktsval; Szomory Dezs: II. Jzsef Csszr (1964. janur 27.), Darvas Ivn fszereplsvel. Deval-Ndas-Szenes: A potyautas (1963. jnius 1.) cm vgjtka, Benedek rpd rendezsben, a fszerepben Bodrogi Gyulval, s a vendgknt a Jzsef Attila Sznhzban jtsz Trcsik Marival. Jutalomjtk volt Darvas Ivnnak, Bodrogi Gyulnak s Vradi Hdinek, Maugham-Ndas- Szenes: Imdok frjhez menni (1964. mjus 22.) cm vgjtka, amelyet ugyan a kritika nem, de a kznsg nagy szeretettel fogadott. Kirobban siker lett, s 119 eladst lt meg a Kazn Istvn rendezte Barillet-Gredy: A kaktusz virga (1966. mjus 21.) cm zens vgjtk, amely robbansszeren indtotta el Voith gi karrierjt.
Ebben az idszakban a sznhz repertorjn jelents szmban magyar mvek is szerepeltek, gy Gyrfs Mikls, Berkesi Andrs, Nmeth Lszl darabjai, de ezek tt sikert nem hozhattak a korbban mr emltett zens s przai vgjtkok mellett.
Fot: Keleti va |
 |
1966. mjus 21. -Barillet – Gredy: A kaktusz virga (Bodrogi Gyula, Almssy va) |
1972-tl Fodor Imre leszerzdtette frendeznek Bernyi Gbort. Rendezsein keresztl j irnyvonal kezdett kialakulni - Beaumarchais: Figar hzassga (1975. prilis 19),
Shakespeare: Sok hh semmirt (1971. oktber 30.) c. darabja j hangot jelentettek. Az j frendez clja az volt, hogy a klasszikus mvek sznrevitelvel sznvonalasabb szrakoztatst nyjtson a sznhz kznsgnek, ugyanakkor minl tbb magyar sznpadi m kerljn a repertorba.
A sznhz sikere szmokban is mrhet volt. Fodor igazgatsa alatt a sznhzat vente kzel 210-230 000 nz ltogatta s a brletesek szma is kiugran magas volt: 12-14 000. Igaz, ekkortjt a nztr befogad kpessge sokkal nagyobb volt - akkor 699 frhely volt, ma 520 van.
Fodor Imre a sznhz els hsz vnek meghatroz egynisge volt. 1975. mjus 24-n Csiky Gergely: Kavir cm bohzatnak premierjre sietve, a sznhz Dryn kz felli bejratnl rte utol a hall. E helyen emlktbla ll, csak gy, mint a nztri rsz egyik oszlopn.
MISZLAY ISTVN (1975-1982)
Miszlay Istvn (Csorvs, 1930. november 18. – Budapest, 2005. november 14.) rendez, sznhzigazgat. 1956-ban szerzett diplomt a Sznhz- s Filmmvszeti Fiskoln. Rendezett a Kaposvri Csiky Gergely s a szolnoki Szigligeti Sznhzban. Mvszeti vezet volt a kecskemti Katona Jzsef Sznhzban, 1969-ig a Bks Megyei Jkai Sznhzban frendez, majd igazgat. A Gyulai Vrjtkok egyik alaptja. 1982-ig a Jzsef Attila Sznhz, 1982-1990 kztt a Npsznhz igazgatja volt.
(forrs: Magyar Sznhzmvszeti Lexikon)
Fodor Imre hallt kveten Miszlay Istvnt neveztk ki igazgatnak. Kinevezsnl elssorban az jtszott szerepet, hogy j szervezi kszsggel megldott, hatrozott, kezdemnyez, szorgalmas embernek ismertk, s az akkori politikai vezetk az kezben lttk biztostva a sznhz megfelel mkdst s mvszi szempontbl a tovbbfejldst.
Egyik els tlete volt, hogy magyar drmaplyzatot hirdetett. Erre tbbek kztt Berkesi Andrs: Klvria, Pskndi Gza: Vendgsg, vagy Csurka Istvn: Nagytakarts cm darabjai rkeztek be.
Drmaplyzatot kirni egybknt ksbb hagyomnny vlt a Jzsef Attila Sznhzban. Lner Pter elszr a sznhz fennllsnak 40. vforduljn (az akkori nyertes Spir Gyrgy Vircsaft cm darabja lett), majd 2000 szn is drmaplyzatot hirdetett.
1976. mjus 22-n Kardos G. Gyrgy-Mszly Dezs-Victor Mt: Villon s a tbbiek cm rock musicaljnek bemutatsval (1976. mjus 22., rendez: Seregi Lszl) meghonosodott egy msik fontos mfaj a sznhzban. A musical 133 telthzas eladst lt meg, fszerepli tbbek kztt Vogt Kroly, Straub Dezs, Kal Flrin, Lng Jzsef, Szab va, Bnffy Gyrgy, Plos Zsuzsa voltak.
Miszlay Istvn ksrletez s kezdemnyez kedve abban is megnyilvnult, hogy ltrehozta a Jzsef Attila Sznhz kamarasznhzt az budai Ifjsgi Hz pletben. A kamarasznhz ketts clt szolglt. Egyrszt, mivel a III. kerlet nem rendelkezett sem lland, sem pedig nll sznhzzal, felismerte az ebben rejl kznsgpolitikai s mvszi lehetsgeket. Msrszt, ez adott sznpadot azoknak a kamara- s ksrleti jelleg eladsoknak is, amelyek valamilyen oknl fogva kiszorultak az vadok msorterveibl. Ennek ksznheten, a sznhz vadonknt tlagban 310-330 eladst jtszott – beleszmtva a vidki vendgjtkokat is.
Miszlay Istvn kezdemnyezsre bevezettk a bemutatk eltti pntekeken megtartott nyilvnos fprbkat is. Bevett gyakorlat lett, hogy ezt megelzen mg egy dleltti fprbt is tart a sznhz. A mvszek ekkor tallkozhatnak elszr a kznsggel, s itt mrhetik le igazn, hogy milyen fogadtatsra szmthat a bemutatand darab.
A trsulat – Miszlay igazgatsa alatt –heterogn sszettel volt. Az alapot az 1956-ban ideszerzdtt s azta is itt jtsz trzsgrda tagok tettk ki, mint pldul jrti Lszl, Szab va, Lng Jzsef, rknyi va, Szemes Mari, Kllai Ilona. A mvszek msik rsze rvidebb ideig szerzdtt csak ide, mint pldul Bodnr Erika, Haumann Pter, Szilgyi Tibor, Koncz Gbor. Ksbb szerzdtt ide Harknyi Endre, Dgi Istvn, Horvth Sndor s Flp Zsigmond.
SZAB ERVIN (1982-1990)
(Budapest, 1941. mjus 20.– Budapest, 2007. februr ): sznhzigazgat. A hatvanas vek elejtl dolgozott a sznhzi szakmban. Nyolc ven t a Sznsz Szakszervezet titkraknt tevkenykedett, majd a Fvrosi Tancs sznhzi osztlynak vezetje volt. A hetvenes vek vgn Moszkvban folytatta tanulmnyait. 1982. jliustl 1990-ig a Jzsef Attila Sznhz igazgatja volt.
(forrs: Magyar Sznhzmvszeti Lexikon)
1982 tavaszn Szab Ervint neveztk ki a Sznhz j igazgatjnak. Moszkvban tanult, ezt kveten elszr a Sznsz Szakszervezet titkraknt, majd a sznhzakat felgyel Fvrosi Tancs mveldsi fosztlynak vezetjeknt dolgozott. Vele egytt a Sznhznak j frendezje is lett, Igldi Istvn szemlyben.
Az j igazgat koncepcijban elvben ugyanazokat az elkpzelseket vzolta fel, mint eldei: vltozatos s ignyesen kialaktott msorpolitikval megrizni s tovbbfejleszteni a sznhz hagyomnyait, megtartani s bvteni kznsgt. De mindezt megvalstani illetve rtermett eldeinek munkjt folytatni nem volt egyszer feladat. Igazgatsnak nyolc ve nem a sznhz legsikeresebb korszaka. Ezekben az vekben nagyon sok kiemelked sznsz tvozott, tbbek kztt Kllai Ilona, Harknyi Endre, Voith gi, Bodrogi Gyula, Szemes Mari, Plos Zsuzsa. Ugyanakkor kivl mvszek is szerzdtek a trsulathoz, pldul Galambos Erzsi, Andorai Pter, Kldi Nra, Bnsgi Ildik, Bcs Ferenc vagy Szakcsi Sndor.
Az eladsok sznvonala gyakran nem rte el azt, amit a kznsg elvrt. Azokra a mvszekre, akikre korbban Fodor Imre, majd Miszlay Istvn is ptett, az j igazgat nem szmtott. A vezets azon trekvse, hogy a sznhz arculatt s helyt a fvrosi sznhzi letben jrafogalmazza, ellentmondsosan sikerlt. A „folytatjuk az eldk ltal megkezdett utat, de azrt alkalmazkodnunk kell a kor kvetelmnyeihez” szlogen nem vlt valssgg, s kevs sikeres eladst hozott. A trsulat mvszi sznvonala cskkent, ami a kznsg jelents rsznek elvesztst is maga utn vonta.
Ennek ellenre ebben nyolc vben is akadt nhny igazn kiemelked elads, amely visszaidzte a Jzsef Attila Sznhz fnykort. Ilyen volt pldul Patrick Hamilton: Gzlng cm bngyi trtnete (Bemutat: 1983. janur 22.), Kldy Nrval s Kal Flrinnal a fszerepben, Mar Gyula rendezsben. A darab 123 estn t szrakoztatta a publikomot. Vagy Lajtai Lajos-Bkeffi Istvn: Rgi nyr cm zens jtka (Bemutat:1983. februr 26., rendez Igldi Istvn), fszerepben a vendgknt itt jtsz Trcsik Marival.
Kiemelked eladsszmot lt meg (170-et) Jack Popplewell – Robert Thomas: A hlgy fecseg s nyomoz (Bemutat: 1985. mrcius 9. Rendez Mar Gyula) cm bngyi bohzata, amelyben Tordai Teri s Kal Flrin fergeteges sznszi alaktsnak tapsolhatott a kznsg. Kiemelkeden sikeres volt mg Neil Simon: Meztlb a parkban cm vgjtka (Bemutat: 1987. februr 28. Rendez: Vall Pter) 102 estn t, Jzsa Imrvel, Kocsis Judittal – a fiatal sznszhzasprral -, valamint Galambos Erzsivel s Bnffy Gyrggyel a fszerepben. De ne feledkezznk meg az egyik legsikeresebb zens eladsrl, a Me and My Girl-rl sem, amelynek fbb szerepeit Szakcsi Sndor, Galambos Erzsi, Jzsa Imre jtszottk. Kt igen sikeres gyermekelads is ebben az idszakban kerlt a repertorba. Az egyik, Antoine de Saint-Exupry: A kis herceg cm klasszikus mve, Brdy Jnos zenjvel s dalszvegeivel (Bemutat: 1985. december 14. Rendez: Vall Pter) amelyben maga a zeneszerz is fellpett. A kis herceget Ivancsics Ilona alaktotta 210 eladson t, partnerei jrti Lszl, Igldi Istvn, Jzsa Imre, Kocsis Judit voltak.
Benedek rpd rendezsben kerlt sznre Gyrfs Endre: Drmgk vidmparkja cm zens mesejtka (Bemutat: 1984. november 10.), amely ugyancsak hossz vekig, 102 eladson t szrakoztatta a gyerekkznsget.
LNER PTER (1990-2010)
Lner Pter kinevezse eltt nyolc vig a nyregyhzi Mricz Zsigmond Sznhz igazgat-frendezje volt. Lner Pter direktori munkssgban a sznhzi hagyomnyok megrzse volt az elsdleges szempont. Ugyanazt a sznhzi koncepcit tekintette meghatroznak, mint, amit annak idejn a sznhz alaptja, Fodor Imre megfogalmazott: ebben, az akkor mg munkskerletnek szmt kzegben, egy sikeres, szrakoztat npsznhzat kell ltrehozni, amelyben egyformn megfr a zens vgjtk, a klasszikus mfaj, valamint a kortrs drmairodalom.
http://www.jozsefattilaszinhaz.hu/index.php?option=com_content&view=article&id=72&Itemid=63
|