Szabadság-szobor, Budapest
Budapest XI. kerületében, a Gellért-hegy tetején álló alkotás ma a szabadság jelképe. A városképi jelentőségű nőalak az 1947-ben felavatott Felszabadulási emlékmű központi figurája volt, miután a katonaalakokat eltávolították a kompozícióból, a szobor a szabadság jelképe lett.
A budapesti városképet szinte minden irányból uraló szobor az építménnyel együtt 40 méter magas. A pálmaágat két kezében magasra tartó nőalak, a szabadság géniuszának bronzszobra 14 méter magas, Kisfaludi Strobl Zsigmond alkotása. Az 1989-es rendszerváltást követő átalakítás után az emlékművet "leegyszerűsítették", a mellékalak katonákat áthelyezték a szoborparkba,és új felirat került a talapzatra, mely új jelentést az együttesnek:"Mindazok emlékére, akik életüket áldozták Magyarországfüggetlenségéért, szabadságáért és boldogulásáért".
Szobortörténet
Az emlékmű mai kompozíciója az 1989-es rendszerváltozást követően alakult ki. Az eredetileg Felszabadulási emlékműként 1947-ben felállított szoborcsoportban a női főalak előtt egy 6 méter magas, bronzból készült, géppisztolyt tartó szovjet katona, bal oldalán fáklyát vivő, jobb oldalán sárkányölő bronz férfialakok álltak. A szoborcsoport mögött egy 3 méter magas kőkatona állt, amely elpusztult ugyan az 1956-os forradalomban, de később újrafaragták. Az emlékművet eredeti felirata szerint "A felszabadító szovjet hősök emlékére a hálás magyar nép" emelte, az emlékművön feltüntették az elesett szovjet katonák nevét.
SZABADSÁG-SZOBOR, BUDAPEST - NÉVJEGY
Kategória:
Szobor, emlékmű
Település:
Budapest, XI. kerület
Cím:
1118 Budapest, XI. kerület, Gellért-hegy
Megközelítés:
GPS koordináták: 47.486663 / 19.045126
|