Corvin Mozi
1922. november 21-én a megnyíló Corvin Mozgóképszínházat e verssorokkal köszöntötte Kosztolányi Dezső. A megnyitón ott voltak: Horthy Miklós kormányzó, József főherceg, a magyar királyi kormány majdnem minden tagja és a szellemi elit számos képviselője. Az alapítók körében ott találjuk a Magyar Város és Községfejlesztő Bankot és a Magyar Városi Bank érdekképviseleteit, az Uránia Mozgóképszínház Rt-t, a Corvin Filmgyárat és a Mozgóképotthon Rt-t.
A névválasztás Corvin Mátyáshoz fűződött, hiszen annak képei díszítették a filmszínházat. Az igazgató Décsi Gyula volt, majd röviddel ezután Daróczi József lett. 1923-ban a mozi legfőbb részvényese a Magyar Városi Bank csődbe jutott, amelynek részvényeit 1925-ben a Magyar Általános Takarékpénztár vásárolta fel. Az új főrészvényes tulajdona volt a Star Filmgyár is, így kerülhetett a mozi ennek érdekeltégi körébe. A Corvin az Orient Filmgyárral való kapcsolatba kerülést követően bővítette amerikai filmkínálatát. A Star többségi részvénytulajdonosként üzemeltette a mozit, ekkor Lajtos Elemér került az igazgatói székbe. 1929. december 23-án társasági szerződést kötött az UFA Filmipari és Filmkereskedési Rt-vel, amelynek többek között beszélő és hangosfilm leadó készülékkel való felszerelése köszönhető. Az elkövetkezendő évektől a 1938 évi üzlet volt egyedül nyereséges, amikor a részvények többségét felvásárolta a Magyar Általános Bank Rt. 1941-ben Verő Sándor és Miklós Hugó 200 000 arany pengőért az épületet az ingatlannal együtt felvásárolták. Jelentős felújítási munkák kezdődtek, amelyet követően a mozi premier színházzá alakult. A veszteségeket többszörös jegyáremeléssel próbálták visszaszerezni – sikertelenül. 1942-ben a tulajdonosok a német Tobis cég budapesti fiókjának és a Budapest Filmnek bérbe adták. 1944-ben az UFA és a Budapest film egységes cégként működött, márciusban a német megszállás alkalmával birodalmi propaganda filmeket is vetítettek.
1945. augusztus 23-án a Corvin Mozi a Szociáldemokrata Párt fennhatósága alá került. Üzemvezető Keleti Márton, valamint Rozmayer Antal lett, a helyettes pedig Verő Sándor. Parázs viták miatt mozit a Szovjet kormány követelte a németeknek való bérbeadás miatt, amit 1947. július 1-én adtak át végül a Szovexportfilmnek. Az igazgatóság és a felügyelőbizottságok élére szovjet igazgatósági tagok kerültek. Ettől kezdve szinte kizárólag szovjet filmek kerültek bemutatásra, ami a nézőszám drasztikus csökkenésével járt. 1955. május 12-én a Szovjetunió visszaadta a Corvin Filmszínházat, amely állami tulajdonba került és beleolvadt a Fővárosi Tanács Mozgóképüzemi Vállalatába. 1956-ban itt történtek a forradalom meghatározó eseményei, az ellenállás egyik főhadiszállása is itt volt. A corvin közi események széles körben ismertté váltak. 1957. szeptember 12-én szélesvásznú mozivá vált, új cinemascope moziként nyitott meg a Háború és béke című filmmel. 1967-ben elsőként itt alkalmazták a legújabb technikai megoldásokat és májusában TODD-AO rendszerű 70 mm-es kópiák vetítésére is alkalmassá tették. A rendszerváltás után a FÖMO jogutódjához, a Budapest Film tulajdonába került, amely akkor már igen leamortizált állapotban volt, ezért 1995-96-ban felújították és 6 termes, multiplex rendszerű, 1500 főt befogadó komplexummá alakították át. A termek híres magyar színművészek, rendezők neveit kapták meg: Korda Sándor, Kabos Gyula, Karády Katalin, Jávor Pál, Latabár Kálmán és Radványi Géza.
2008 májusában Budapesten a második mozi volt, ahol megvetette lábát a digitális vetítő, de ezzel csak majd’ félévvel később szeptember 4-én vetítettek először 3D filmet nagyközönség előtt a Kabos teremben. A siker és a szélesedő 3D kínálat miatt 2010. január 29-én egy hasonló típusú, de modernebb követett a Jávor terembe.
A Corvin Mozit Budapesten, a VIII. kerületben találjuk a József körút és az Üllői út kereszteződése mellett, a Corvin Bevásárlóközpont előtt. Megközelítése a 3-as metróval vagy a 4-es és 6-os villamosokkal a legkönnyebb, az autóval közlekedők a mozi mögötti bevásárlóközpontban 5 órán keresztül ingyen használhatják a mélyparkolót, ezen felüli időtartamra az autós díjfizetésre köteles. Az impozáns épületbe akadálymentesített rámpán és lépcsőn jutunk fel. A csapóajtókon belépve balra és jobbra 2-2 pénztárkasszát találunk, ahol készpénzes jegyvásárlás mellett bankkártyával, kultúrautalvánnyal és üdülési csekkel is fizethetünk. A komplexumban továbbhaladva a központi aulájába érünk. Szemben a büfé található, itt szerezhetjük be a frissen pattogtatott kukoricát, a sajtos vagy napraforgómagos perecet és az üdítőket. Balra az Odeon Video és DVD téka, jobbra pedig kávézó hívogatja a betérő filmőrülteket. A termek különböző szinteken helyezkednek el, az alagsorban balra található a Latabár Kálmán terem 122 férőhellyel, míg jobbra a Radványi Géza terembe juthatunk, amelyben 90 fő tud egyszerre elhelyezkedni. A fölszinten a baloldali folyosó végén a Karády Katalin teremhez érhetünk, ahol összesen 252 fő fér el. Az emeleten a büfé fölött a két bejáratú 460 fős Korda Sándor terem található, a jobboldali folyosó végén a 295 fős Kabos Gyula terem bújik meg, míg a bejárat fölött a kereken 200 férőhellyel rendelkező Jávor Pál terem húzódik.
Mindegyik terem légkondicionált, viszont nem vagy csak részben akadálymentesített. A Dolby Digital és a DTS hangrendszer mellett a legnagyobb teremben Dolby Digital Ex hangrendszer is rendelkezésre áll. Az ülések a nagyteremben és a Jávor teremben lelátó elrendezésben, a többiben lépcsőzetes illetve lejtős sorelrendezésben vannak elhelyezve. Mindegyik fotel kényelmes, fejtámlás, piros plüsshuzatú, plüsskarfás és pohártartós. A Korda teremben legelöl 2 külön üléssor található, azok csak színházi vagy egyéb rendezvények alkalmával állnak a látogatók rendelkezésére és csak ebben a teremben van színpad. A gépházakban Meo 5XB típusú 35 mm-es vetítőgéppárok dolgoznak, a Kabos teremben egy Christie CP 2000-X, a Jávorban pedig egy Christie CP 2000-ZX típusú digitális vetítőgép áll hadrendben. A digitális technika a Dolby 3D Digital Cinema. A térhatású élmény szemüveggel valósul meg, amelyet az előadás végén vissza kell adni. Ezek tisztítása szemüvegmosógépben történik magas hőfokon.
Filmkínálata a legújabb nagy közönséget csábító hollywood-i, európai és magyar sikerprodukciók közül kerül ki. Havonta-kéthavonta balett művekkel kedveskednek az ennek a műfajnak kedvelői számára. Jegyárai budapesti viszonylatban közép árszínvonalon vannak, egy teljes árú jegy 1450 forintba kerül, ugyanez digitális 3D előadásra 1800 forint. Gyermekjegy normál filmekre: 1000 Ft, 3D-re: 1250 Ft, amely kizárólag a korhatár nélküli és a 12 éves korhatári besorolást kapott filmekre érvényes. A családi jegy normálfilmre: 4000 Ft, míg 3D alkotásokra 5000 Ft, 4 fő részére és maximum 2 felnőttel a korhatár nélküli filmekre. A szerdai kedvezmény mindenki számára egy árban meghatározott, ez normálfilmre 900 forint, digitális 3D-re 1400 forint, amely premier előtti előadásra nem vehető igénybe. Diákoknak és Budapest Film klubkártya tulajdonosoknak 20%, nyugdíjasok 900 Ft-os áron látogathatják a normál és 3D előadásokat egyaránt (a kedvezményes nap kivételével). Az egyik mobilszolgáltató keddi kedvezményével pedig egy jegy áráért ketten lehet mozizni, amennyiben sms-ben kódot igénylő bemutatja a visszakapott üzenet tartalmát a pénztárosnak. Balett előadások általában 3200 forintos áron látogathatók. Az előadásokra interneten és telefonon is lehet jegyet rendelni, amelyet a kezdés előtt 30 perccel kell átvenni a pénztárnál, különben törlődik a foglalás, de online akár meg is vásárolhatók. Az első előadás mindennap 10 órakor, az utolsó pedig 22 óra után indul. Hétköznap, de főleg szerda éjfélkor nagyobb tömegmozgató filmeknél éjféli előadásokat is műsorra tűznek. Az elmúlt fél évben többször is játékkonzolos vetélkedőt tartottak a Jávor terem nagy vásznán, ahol a versenyzők értékes ajándékokban részesülhettek. Ez a trend a későbbiekben is folytatódik. Egyik legígéretesebb rendezvény a Silver-Corvin Moziéjszaka, amely 2011. június közepén indított útjára a Corvin és amely más multiplexekben már bevált, koraestétől egy éjszakán át reggelig tartó maratoni filmnézésre invitálja a látogatókat, amely karszalaggal vehető igénybe és egész éjszaka ez jelenti a belépőt az éjszakai vetítésekre.
A Corvin nagy múlttal rendelkező filmpalota, egyedülálló a multiplex rendszerű mozik között a fővárosban. Reméljük, hogy még sokáig csodálhatjuk épületét és élvezhetjük az általa kínált szórakozási lehetőségeket. (történelem forrása: bfl.archivportal.hu)
http://www.maoma.hu/film-es-mozi/298-corvin-mozi-budapest
|