ELTE Fvszkert
Az 1635-ben Nagyszombatban (ma: Trnava - Szlovkia) alaptott Egyetemnk Orvosi Kara 1769-ben kezdi meg mkdst. Abban az idben Eurp-szerte a termszettudomnyok oktatsa kizrlag az orvoskpzs keretben folyt.
Winterl Jakab - a vegytan s a botanika professzora - 1771-ben teremtette meg Magyarorszg els botanikus kertjt. A botanikus kert mr kezdettl fogva az orvos - s gygyszerszkpzs segtse mellett feladatnak tekintette a hazai flra kutatst. 1777-ben az Egyetem Budra, a kirlyi vrba kltzik.
A botanikus kert pedig a mai Krisztina tr s a Dli plyaudvar kztti terleten folytatta mkdst. Hamarosan azonban jabb kltzkdsre kerl sor. II. Jzsef feloszlatja a szerzetesrendeket, s a Ferencesek kolostorkertjt (a mai Kossuth L. u. s Reltanoda u. kztti terlet) az egyetemnek adja botanikus kert ltestsre. Winterl Jakab 1788-ban adja ki a botanikus kert els magcsere-katalgust (Index Horti Botanici Universitatis Hungaricae), melyben nemcsak a kertben tallhat, mintegy 1600 nvnyfaj neve szerepel, hanem itt olvashatjuk szmos Krpt-medencei elterjeds nvny els, rzmetszetekkel illusztrl, tudomnyos lerst.
Eurpai hr Kert a 19. szzadban
Winterl halla utn, 1807-ben munkatrsa, nagy hr utda, Kitaibel Pl, a XVIII-XIX.sz. nagy magyar polihisztora veszi t a Kert vezetst, aki a Krpt-medence termszetrajzi feltrsban elvlhetetlen rdemeket szerzett. Kzel 150 nvnyfaj els tudomnyos lerja. A Krpt-medenct bejr, 20 000 km-t is meghalad gyjttjainaklegfontosabb botanikai eredmnyeit bemutat mbl hrom ktet jelent meg, melyekben 280 sznezett rzmetszet tbla ismerteti a Magyar Flra j s ritka fajait. Az 1799-1812 kztt megjelentetett kpes flra - Magyarorszg ritka nvnyeinek lersa s kpei (Descriptiones et icones plantarum rariorum Hungariae) - a magyar tudomny rk krra a hazai fizetkpes krk rdektelensge s a viharos klpolitikai helyzet (Napleoni hbork) miatt befejezetlen maradt. Kitaibel Pl a flra- s faunakutats mellett a tellr rc felfedezsvel, mint vegysz pedig a hazai gygyforrsok svnyvzelemzsvel, a cukorgyrts eljrsnak kidolgozsval, a klrmsz ellltsval alkotott maradandt, de nevhez fzdik az els hazai fldrengstani monogrfia megjelentetse is.
1987-ben Kitaibel emlknek adzva, az ELTE svnytani Tanszke jonnan kidolgozott eljrsukkal (a vulkni tevkenysg sorn lezajl folyamatokat utnozva) szilikt kzetet megolvasztva ntttk ki Kitaibel mellszobrnak msolatt.
Kitaibel lete utols veiben jelents energit fektet az jabb kltzkds lebonyoltsba. Az j Kert helyt az akkoriban lebontott vrosfalon tl jellik ki, a mai Mzeum krt. (Orszgt), Rkczi t (Kerepesi t) s Puskin u. (tpacsirta u.) ltal hatrolt terleten.
1817-ben az erfurti szrmazs Haberle Kroly professzor veszi t a Kert irnytst. Kiterjedt nemzetkzi kapcsolatai, klfldi tanulmny- s gyjttjai eredmnyeknt rvid id alatt eurpai hrv fejleszti a kzel 10 000 fajt bemutat kertet. Gyakorlati foglalkozsokra rendszeresen viszi hallgatit a botanikus kertbe, s elsknt (!) szervez botanikai tanulmnyi kirndulsokat. Munkjban nagy segtsgre volt fkertsze,Rochel Antal, aki az orvosi plyt hagyta ott, hogy szenvedlynek, a botaniknak ljen. Az rdeme egy eurpai hr szibriai gyjtemny ltrehozsa, valamint a Bnsg flrjnak felkutatsa.
Haberle 1832-ben bekvetkezett tragikus halla (rablgyilkosg ldozata lett) vget vet a Kert aranykornak. Slyosbtja a helyzetet az 1838-as nagy pesti rvz is. Sadler Jzsefa Nemzeti Mzeum mzeulgusa lesz egy idre a Kert igazgatja. az, aki nmet szramzsa ellenre a reformkor szellemben, elsknt akarja egyetemi eladsait magyar nyelven taratni.
A reformkor a hnyatott sors Botanikus Kert trtnetben is fordulpontot jelentett. Jzsef ndor tmogatsval az Egyetem 80 000.- Ft-rt megvsrolja a Festetics csald Jzsefvrosban lv 10 hektros birtokt (1847). Ez a park, amelyben a Pollck Mihly ltal tervezett - egy, a mr a 18. szzadban barokk stlusban plt fldszintes plet kibvtsvel - 1802-ben felplt vadszkastly is ll, azta is az Egyetem kezelsben ll Botanikus Kert otthona.
A szabadsgharc buksa utni vek nem kedveztek az j helyre kltztt Botanikus Kert letrekelsnek. Gerenday Jzsef, a Kert igazgatja, aki a Pesti llatkert ltrehozsnak gondolatval is foglalkozott nem jrt sikerrel. A botanikus kertben felptend oktat-eladteremmel egybeptett plmahz tervei nem valsultak meg, csupn irattrunk szmra jelentenek becses rtket.
A fiatalon, 48 ves korban,elhunyt Gerenday utn 1862-ben Kovts Gyult a Magyarhoni Fldtani Trsasg egyik alaptjt, a hazai snvnytan (paleobotanika) megteremtjt, aki az egyetemen llattant s nvnytant is oktat, krik fel a Botanikus Kert vezetsre. Slyos betegsge azonban vratlanul vet vget botanikuskerti tevkenysgnek. Nhny hnapra kap lehetsget a Kert vezetsre Gnczy Pl, a 19. szzad orszgos hr pedaggusa, az idtjt a pesti reformtus gimnzium igazgatja, ksbbi Valls- s Oktatsgyi Minisztriumi llamtitkr, a tanktelezettsg trvnybefoglalsnak kiharcolja, a Magyar fldrajzi Trsasg egyik alapt tagja. Ezernl tbb facsemete elltetsvel jrul hozz a Kert jraszletshez.
A Kert Linzbauer Ferenc sebszprofesszor igazgatsga idejn indul nagy arny fejldsnek:1864-65-ben felpl az eurpai viszonylatban is jelents mret, ma is llplmahz. Ekkor kapnak emlkoszlopot a kertben az els Magyar Fvszknyv szerzi, a nvnytan magyar szaknyelvnek megteremti - Diszegi Smuel s Fazekas Mihly, valamint a kert jelenlegi helyre kerlsrt, s a reformkor idejn Pest vrosnak szptsben oly tevkeny szerepet jtsz Jzsef ndor.
A 19. szzad utols vtizedeiben Jurnyi Lajos igazgat s Fekete Jzsef fkertsz munkja nyomn li a kert jabb virgkort. A 12 000 fajt szmll gyjtemny nemzetkzi hrnev. 1893-ban felpl az orszgban mig is egyetlen Victoria-hz, melynek nagy vzmedencje a trpusi, klnleges szpsg amazonaszi tndrrzsnak vagy a Paraguaybl szrmaz rokonnak ad otthont.
Az eredetileg angolpark-stlusban ltrehozott kert, a termszetes forrssal tpllt tval, szigettel, mromokkal tjkpileg is szp ltvnyt nyjtott a ltogatknak. Szleskr npszersgt azonban igazn Molnr Ferenc regnynek ksznheti. A Pl utcai fik cselekmnynek fontos sznhelye a Fvszkert. Ez utbbi elnevezs, mely a nyelvjts korbl szrmazik, a regny nyomn terjedt el, s lett mig is hasznlatos.
A kiegyezs utn a vros (az egyestett Budapest) a szzadfordulra mr krlnvi az egykor a vros hatraitl oly messzinek tn Botanikus Kertet. Az egyetemnek a gyarapod lakossg s az orvostudomny fejldse kvetkeztben tbb klinikapletre van szksge, mert a Mria- s Baross utcai pletek mr szknek bizonyulnak. Jurnyi Lajos utda Mgcsy-Dietz Sndor professzor hiba hadakozik, fordul a legklnbzbb frumokhoz segtsgrt, a Kert mg az I. vilghbor eltt (1911-ig) elveszti eredeti terletnek ktharmad rszt. A regnyes hangulat s szakmai szempontbl eurpahr Fvszkert terletn sorra magaslanak fel a klinikk pletei.
A megcsonktott botanikus kert a 20. szzadban
A kt vilghbor kztti fellendls idszakban Tuzson Jnos professzor vezetse idejn j veghzak plnek a rovaremszt nvnyek, a pfrnyok s a kaktuszok szmra. Ekkor kszl a Magyar Kzp-hegysg nvnyeit bemutat nagy sziklakert. Az veghzi nvnyek teljes pusztulst hoz II. vilghbor utn a Kert csak az 50-es vekben tr maghoz. So Rezs akadmikus, professzor sajt evolcis rendszere szerint alakttatja t a rendszertani gyjtemnyt. 1960-ban sikerl elrnie a kert orszgos rtk termszetvdelmi terlett nyilvntst. A hbor idejn rombadlt memlk jelleg plmahz rekonstrukcijn (1965-66) kvl egy j kutatlaboratrium ltrehozsa is ekkor valsul meg.
1984-ben az elregedett, rgi kis veghzak helyn korszer, j bemutathz pl, majd egy vvel ksbb mg egy veghz, melyben a gyjtemnyek gyaraptsra s az eladsra sznt nvnyek szaportsa folyik.
1992-tl a Botanikus Kert a Magyar Arbortumok s Botanikus Kertek Szvetsgnek alapt tagja.
1998-tl a Botanikus Kert a Botanic Gardens Conservation International www.bgci.orgnemzetkzi botanikuskerti szervezet tagja.
2001-tl a Botanikus Kert az egyetemnek a Termszettudomnyi Kartl fggetlen, kzvetlenl a a rektori vezets al tartoz egysge.
2005. szeptembertl az ELTE Botanikus Kertje a Magyar rksg dj tulajdonosa, 2006 mjusban pedig, mint Kulturlis rksg kerlt vdelem al.
2006-tl az j Felsoktatsi Trvny szerint a Botanikus Kert az Egyetem klnleges oktatsi egysge, s mint ilyen kedvez tvlatoknak nz elbe: a tbb mint 230 ves mlt szellemnek megrzsvel, a jelenelgi nemzetkzi elvrsoknak megfelelve kvnja a Botanikus Kert folytatni tevkenysgt. A napjainkban vilgszerte elfogadott meghatrozs szerint a korszer botanikus kert hossztvon megrztt, pontosan identifiklt l nvnyeknek olyan gyjtemnye, mely egyarnt szolglja az oktats minden szintjt, a tudomnyos kutatst, a szleskr ismeretterjesztst, termszetvdelmi s krnyezetvdelmi nevelst, s a veszlyeztetett fajok megrzsvel, mestersges szaportsval eredmnyesen jrul hozz a biolgiai sokflesg megrzshez.
http://www.fuveszkert.org/?mod=tortenet&act=view
|