1802-ben grf Szchnyi Ferenc engedlyrt fordult I. Ferenc csszrhoz, hogy Magyarorszgra vonatkoz gazdag gyjtemnyt a nemzetnek ajndkozhassa. Az uralkod hozzjrulst adta, gy ezt a dtumot tekinthetjk a Magyar Nemzeti Mzeum alaptsi vnek. A gyjtemny ekkor 11884 nyomtatvnyt, 1156 kziratot, 142 ktet trkpet s rzmetszetet, 2019 db aranyrmt, tovbb rgisgeket, valamint nhny kpmst tartalmazott. Ezek a trgyak kpeztk a Nemzeti Mzeum els gyjtemnyt, amely Eurpa harmadik ilyen jelleg nemzeti intzmnye lett. A mzeumi anyagot elszr az egykori pesti plos kolostorban, majd a napleoni hbor utn a rgi egyetem pletben helyeztk el. Az 1807-es orszggyls a nemzet tulajdonba vette az j intzmnyt s kzadakozsra szltotta fel az orszg lakosait. Az adomnyok kzl az egyik legjelentsebb az alapt felesgnek, Festetics Juliannnak rtkes svnygyjtemnye volt, mellyel megvetette a ksbbi Termszettudomnyi Mzeum alapjt. Az ajndkozsok mellett a gyarapods msik forrsa a vsrls volt, gy jutottak hozz pldul Jankovich Mikls tuds s mgyjt gazdag gyjtemnyhez.
Az nll plet
A mzeum j, nll pletnek fellltsra az 1832-36-os orszggyls ajnlotta meg a szksges sszeget. Tervezsvel a magyarorszgi klasszicista ptszet jelents alakjt, Pollack Mihlyt bztk meg. Az ptkezs 1837 s 1847 kztt folyt. A homlokzat timpanonjnak szobordszeit Rafael Monti mncheni szobrsz ksztette. Kzpen Pannnia nalakja trnol, kezben egy-egy babrkoszorval, melyet jobbrl a tudomny s mvszet, balrl a trtnelem s a hrnv megszemlyestjnek nyjt t. A jobb sarokban lv alak a Dunt, a bal sarokban lv a Drvt szimbolizlja. A mzeum flpcshznak falait s mennyezett 1875 ta Lotz Kroly s Than Mr allegorikus freski dsztik.
Az 1848-as forradalom
A mzeum jelents szerepet jtszott az 1848-49-es forradalom s szabadsgharc idszakban. 1848. mrcius 15-n a homlokzat eltti tr a forradalom egyik fontos sznhelye volt, ahol a hagyomny szerint Petfi Sndor elszavalta a Nemzeti Dalt. A mzeumi dszteremben lsezett a 48-as npkpviseleti orszggyls fels hza. (Ksbb, a mai parlament megplsig a felshz vgig itt is mkdtt.) Ettl kezdve a Nemzeti Mzeum plete nem csupn a legfontosabb nemzeti gyjtemny befogadhelye, hanem a nemzeti szabadsg jelkpe is. Ezt a jelkpisget fejezi ki, hogy nemzeti nnepnkn a kzponti llami megemlkezst vrl vre a mzeum eltt tartjuk.
A mzeum trtnete napjainkig
A XIX. szzad msodik felben olyan kivl tudsok fejtettk ki e falak kztt tevkenysgket, mint Kubinyi goston, Rmer Flris, Hampel Jzsef s Pulszky Ferenc. A dinamikusan fejld gyjtemnyek mr ekkor kinttk az intzmny falait. Emellett a nemzetkzi muzeolgia fejldse is a szakosods, a szakmzeumok kialaktsa irnyba mutatott. gy vlt nll intzmnny - a nemzeti mzeumi gyjtemny egy rsznek levlsval - 1872-ben az Iparmvszeti Mzeum, 1896-ban pedig, a kptr egy rszbl, a Szpmvszeti Mzeum. 1926-27-ben kerlt sor az plet teljes feljtsra. Ekkor sikerlt Lechner Jen tervei alapjn az pleten bell a tettrben j helyisgeket nyerni, gy a raktrozsi gondok egy idre megolddtak.
Az 1949-es mzeumi trvny kimondta a Nprajzi s a Termszettudomnyi Mzeum klnvlst s a Szchnyi Knyvtr nllsodst. Az 1960-as vekben nhny kiemelked trtnelmi pletegyttes a Nemzeti Mzeum szakmai irnytsa al kerlt, mint az intzmny vidki fililja, ezzel mintegy orszgos jelentsgket hangslyozva: a visegrdi Mtys Kirly Mzeum, a srospataki Rkczi Mzeum s a monoki Kossuth Mzeum, 1985-tl pedig az esztergomi Vrmzeum.
A mzeumkert
A mzeum krnyknek eszttikus kialaktsra terveztk meg a mzeumkertet. A szksges anyagiak sszegyjtsre koncerteket rendeztek, melyek eladmvszei (karnagyai) kztt Liszt Ferenc s Erkel Ferenc is szerepelt. A mzeumkertben az elmlt msflszz vben szmos irodalmi s trtnelmi szemlyisgnek lltottak emlket. Elsknt, 1860-ban Berzsenyi Dniel szobra kerlt a kertbe, majd egy vvel r Kazinczy Ferenc. A kertben tallhat mg Kisfaludy Kroly s Kisfaludy Sndor, az alapt grf Szchnyi Ferenc, a termszettuds Herman Ott, az 1848-49-es szabadsgharc kt idegen katonai vezetje, Alessandro Monti s Jozef Wysocky, valamint Giuseppe Garibaldi szobra. A legjelentsebb emlkmvet, Arany Jnos lszobrt Strbl Alajos alkotta, mely 1893 ta dszti a mzeumkertet. Emltsre mlt mg a lpcstl balra tallhat mrvnyoszlop, amely a rmai Forum Romanum-rl szrmazik. A kert ma is aktv szntere a vros kulturlis letnek, itt kerl megrendezsre minden vben a "Mzeumok Majlisa".
lland killtsok
- Magyarorszg trtnete az llamalaptstl 1990-ig - Kzpkor
- Magyarorszg trtnete az llamalaptstl 1990-ig - jkor, legjabbkor
- Tuds magyarok, akik a XX. szzadot csinltk
- Kelet s Nyugat hatrn - A magyar fld npeinek trtnete Kr. e. 400 000 - Kr .u. 804-ig
- A Koronzsi Palst
- Kzpkori s kora jkori ktr
- Lapidrium - Rmai ktr