New York-palota, Budapest
A New York-palota Budapest VII. kerletben, az Erzsbet krt 9–11. szm alatt ll volt biztosttrsasgi szkhz, ma New York Palace Hotel nven luxusszlloda. A Nagykrt egyik legjellegzetesebb, legimpoznsabb plete. Egyttal mveldstrtneti jelentsg plet: a fldszintjn berendezett New York kvhz az 1900-as vekben itt alakult irodalmi s mvszi asztaltrsasgok, kvhzi szerkesztsgek rvn vonult be a magyar kultrhistriba
A palota felptsre egy amerikai biztosttrsasg, a New York Life Insurance Company adott megbzst Hauszmann Alajosnak, aki Korb Flris sGiergl Klmn kzremkdsvel tervezte meg az 1894. oktber 23-n megnyitott ngyemeletes, eklektikus stlus palott s a fldszintjn helyet foglal kvhzat. A kls szobrok s szobordszek, a kvhzi portlt koronz tizenngy faunalak Senyey Kroly mve.
Az llami tulajdonban lv pletet az 1990-es rendszervltst kveten egy vtizeden keresztl nem tudta rtkesteni az llam. Vgl 2001februrjban az olaszorszgi Boscolo csoport vette meg, amely az plet teljes feljtsa utn, 2006. mjus 5-n nyitotta meg 107 szobs luxusszllodjt, illetve a fldszinten az egykori pompt idz New York kvhzat.
Az plet feljtst 2007-ben Europa Nostra medllal tntettk ki.
A cigny- s katonamuzsikt ad zens kvhzat eredetileg elkel, tehets vendgeknek nyitotta a tulajdonos Steuer Sndor, de csakhamar a fvros legnpszerbb tallkozhelye lett. Korabeli pesti anekdota szerint a megnyit napjn pesti bohmek a Dunba dobtk a kvhz kulcsait, hogy az jjel-nappal nyitva legyen. Irodalmi kvhzi rangjt azonban csak akkor nyerte el, amikor 1900-ban Harsnyi Adolf s fivre vette t a New York vezetst. A legends fpincr, Reisz Gyula ingyen „kutyanyelvet” (hosszks jegyzetpaprt) s itatt is felszolglt az irodalmroknak. A kvhz tulajdonosai lexikonokat, alapknyveket hozattak a kvhzba, elfizettek a legfontosabb hazai s klfldi lapokra, ezenfell pedig a pincben hordszmra llt az antracntinta.Az plet tadsval egy idben nylt meg a fldszinten a historizl berendezs New York kvhz. Pazar bels tere szintekre s tbb, egymstl csavart oszlopokkal elklntett trre tagozdik. A bejratnl szkkt vrta a vendgeket, a termekben velencei csillrok fggtek. A karzatra vezet lpcst bronzszobrok dsztettk, a mennyezetfreskk pedig Mannheimer Gusztv s Eisenhut Ferenc munkjt dicsrtk. Volt kln ni szla („Hlgyterem”), ezenkvl egy-egy jtk- s bilirdterem („Mlyvz”) is.
Hamarosan kialakultak az irodalmi s mvszi asztaltrsasgok. Itt volt az rk s jsgrk Otthon Kre. A Pesti Napl asztalnl lt Brdy Sndor, Nagy Endre s Kemny Simon. A karzaton foglaltak helyet a ksbbi nyugatosok Osvt Ern, Heltai Jen, Herczeg Ferenc, Ignotus s Ady Endre vezetsvel, de1908-tl pr vig itt is szerkesztettk a folyiratot (ksbb ttettk trzshelyket a Centrl kvhzba).Molnr Ferenc, Krdy Gyula, Mricz Zsigmond, Kosztolnyi Dezs s Karinthy Frigyes itt rtk meg els zsengiket. Az n. veseasztalt ltk krbe a kor irodalomesztti, kritikusai Szomahzy Istvn vezetsvel. A kpzmvszek ltal „Nyeh”-nak hvott kvhzban jrt ssze 1907 utn a Magyar Impresszionistk s Naturalistk Kre (MINK) Szinyei Merse Pl vezetsvel, st, Herman Lipt vagy Szigethy Istvn a New Yorkban is lltottk ki mveiket. Az 1910-es vekben a sznhzi s a filmes szakma is megtallta a kvhzat: a New York asztaltrsasgainak egyikhez tartozott a ksbb filmes vilgkarriert befut Korda Sndor s Kertsz Mihly, de komponlt a New York asztalainl Kacsh Pongrc s Huszka Jen is. Itt indtotta el s szerkesztette Korda Sndor az els magyar mozijsgot, a Pesti Mozit, amelybe Karinthy, Kosztolnyi, Gbor Andor s Somly Zoltnis rt cikkeket. A kzeli sznhzak trsulatai itt tartottk premier- s jubileumi bankettjeiket, de itt volt a nagy sznsz-asztaltrsasg is jhzi Ede sBethy Lszl „elnkletvel”.
1913-ban a Harsnyi fivrek tadtk a kvhzat j brlknek, de az tbbszr is gazdt cserlt, s az els vilghbort kveten irodalmi rangja is megkopott, a legtovbb a kpzmvszek maradtak hek a New Yorkhoz.1920-ban Tarjn Vilmos vette t az zemeltetst, akinek vezetse alatt a jtktermek helyn az arisztokrcit vonz tterem-brt alaktottak ki, s a kvhz a fvrosi jszakai let egyik kzpontjv vlt. A helyisget mg fnyzbb alakttatta, s a melegkonyhs brba csak estlyiben volt szabad a belps. Ezzel prhuzamosan kibrelte a kzeli Royal Orfeumot, de feltteleiben vendgcsalogat fogsknt szerepelt, hogy az orfeumi fidomr kteles reggelijt fkja trsasgban a New York kvhzban elklteni. Az intzmnyben Berkes Blacignyzenekara szolgltatta a muzsikt, a brban magyar s klfldi dizzk lptek fel. Tarjn az zlet fellendtse rdekben nem idegenkedett a meglep reklmfogsoktl sem: 1925-ben egy hnapra szerzdtette az afroamerikaiEddy South dzsessz-zenekart. A rendrsget kellett kiveznyelni a New Yorknl kialakult tolongshoz, akkora rdekldst keltett a nger embert soha nem ltott pestiek krben az j attrakci.
Miutn Tarjn 1936-ban csdbe ment, a kvhzat prilisban tadta, de az egyre kevsb ltogatott, s a msodik vilghborban megsrlt intzmny 1947-ben bezrta kapuit. Ezutn sportszerzletknt s IBUSZ utazsi irodaknt funkcionlt, majd 1954-ben Hungria tterem nven jra megnyitotta ajtait a vendgek eltt. A fenntartk a hajdani kulisszk kztt igyekeztek jrateremteni irodalmi kvhz jellegt, de a New York kvhz szzadforduls fnykora mr nem trt vissza. Az 1990-es vekben itt lsezett rendszeresen a 2000 cm folyirat szerkesztsge.
http://hu.wikipedia.org/wiki/New_York-palota
|