Fvrosi Operettsznhz
korbbi nevei Fvrosi Orfeum 1899-1916,Somossy Orfeum 1894-1899,Fvrosi Operettsznhz 1938-1997,Fvrosi Mvsz Sznhz 1929-1930,Fvrosi Operettsznhz 1930-1936,Fvrosi Sznhz 23. 12. 1922-09. 02. 1922,Fvrosi Kabar 1919-1920,Mvsz Sznhz 1936-1938,Fvrosi Operettsznhz 1923-1929
A vesztes vilghbor utn, a trianoni bke alrst kveten szinte valamennyi fvrosi mulatt sznhzz alaktottk t. Az amerikai sznhzi vllalkoz, Ben Blumenthal, miutn megvsrolta a Vgsznhzat, 1922-ben a Fvrosi Orfeumot is kibrelte Blint Dezs rkseitl.
A sznhznyitsi engedlyt azonban – tzveszlyessgre hivatkozva – csak hossz huzavona utn adtk ki, ugyanis vszkijratot kellett kialaktani a szomszdos Andrssy t 38. szm hzon t. A sznhz tptst Vg Lszl, Mlnai Bla s Szentgyrgyi Istvn vgezte. Nveltk a nztr esst, hiszen ez rgebben az asztalok miatt szinte vzszintes volt. A szeparkbl nyitott pholyok lettek, mgttk tgas bf-dohnyzt alaktottak ki, a sznpad mlysgt fokoztk, s nveltk az ltzk, mhelyek, raktrak szmt. Ekkor nllsult vgrvnyesen a Moulin Rouge, az egykori tlikert.
Az talaktott sznhz 1922. december 23-n Fvrosi Sznhz nven nyitotta meg kapuit, a Fvrosi Operettsznhz elnevezst 1923. februr 9-tl hasznlta. A nyiteladson Heltai Jen prolgja utn az Olvia hercegn cm operett kvetkezett, melynek zenjt Buttykay kos, szvegt Fldes Imre rta. Az 1920-as vek Budapestjn csak az operett mfajra alapozni a sznhzat hibs dntsnek bizonyult. A Tapolczai Dezs igazgatta sznhz anyagi helyzete 1926-ra megrendlt, az j igazgat, Faludi Sndor a szzadfordul nagy sikereinek reprzvel prblkozott, de a csdt sem tudta elkerlni. Kabos Gyula 1929 novemberben alaptotta meg az pletben a Fvrosi Mvsz Sznhzat, de 1930 prilisban is tnkrement. 1930 szeptemberben Sebestyn Dezs lett a brl-igazgat, s a sznhz visszakapta a Fvrosi Operettsznhz nevet. Az 1933–1934. vadban ismt Faludi Sndor irnytotta a sznhzat, majd jfent Sebestyn kapott lehetsget, aki 1935 prilisban vgleg csdt jelentett. 1935 szn s teln orfeummsorral prblkoztak, de a kznsget ez sem rdekelte, gy a Fvrosi Operettsznhz kapui 1936 janurjtl 1936 oktberig zrva maradtak.
Brdos Artr, a Belvrosi Sznhz igazgatja, 1936 szn kibrelte az resen ll pletet, s Mvsz Sznhz nven Shakespeare A velencei kalmr cm drmjval nyitotta meg. A vllalkozs kt vig volt letkpes. 1938 szeptembertl Seregi Andor s Sziklai Jen, 1941-tl Bubik rpd, 1942-tl Bnky Rbert s Orosz Barna brelte a Fvrosi Operettsznhzat.
Rekonstrukcik
Az plet szerencssen tvszelte a 2. vilghbort s Budapest ostromt. A sznhz igazgatja Fnyes Szabolcs lett, aki Klmn Imre npszer operettjt, A csrdskirlyntmutatta be elsknt. Ez lett a sznhz legnagyobb hazai s nemzetkzi sikere. Az Operettsznhz llamostsa (1949) utn Gspr Margitot bztk meg a sznhz vezetsvel, akit Fnyes Szabolcs, majd Szlovk Lszl vltott az igazgati szkben.
Az plet teljes kr feljtst mr 1960-ban elhatroztk, de megvalstsra csak a 60-as vek msodik felben kerlt sor. 1966-ban a trsulat tkltztt a Petfi Sznhz egykori pletbe, s elkezddtt a Kzplettervez Vllalat terveit megvalst rekonstrukci, mely ngy v alatt kszlt el, s 63 milli forintba kerlt. Tervezk: Halmi Ivn, Pozsay Csaba s Vajda Ferenc.
A feljts sorn teljesen talaktottk a sznpadot s a nzteret, korszerstettk a ftst s olyan klmaberendezst szereltek fel, mellyel a pratartalmat is szablyozni lehetett. A ktszz ngyzetmterrel megnagyobbtott sznpad zsinrpadlst megemeltk, a dszletmozgatst hidraulikus berendezs beszerelsvel knnytettk meg. A 12 mter tmrj forgsznpad s a hangost berendezs a legkorszerbb technikval kszlt. A proszcniumpholyok helyre reflektorok kerltek. A sznpad s a nztr kztt grljrdt ltestettek, hogy a finlban ezen vonulhassanak fel a szereplk.
A nztr jellegt alapveten megvltoztatta, hogy a pholyokat erklylss alaktottk t. Az lhelyek szmt is cskkentettk, 1080 dohnybarna szn zsllye vrta a kznsget. A nztr falt – az akusztikai hats rdekben – kt mter magassgig barna szn indonz faburkolattal bortottk, s az egykori dsztst is egyszerstettk. A padlt szrke sznyegkrpittal fedtk. Az elcsarnok padozata fehr mrvnybl kszlt, falait mrtktartssal aranyoztk, „bbor-krpitoztk”.
Az tpts sorn bvlt a Mozsr utcai zemi szrny a mellette lv foghj beptsvel: balett-terem s zenekari prbaterem kerlt ide, mg az els emeleti karzat mgtt fogadtermet alaktottak ki.
Az egykori ltzk helyn j ltzhzat emeltek. Ebben kapott helyet a dszletraktr, a sznsztrsalg s a fodrszmhely.
A hagyomnyok felems megrzse mellett a Fvrosi Operettsznhz j arculatnak tervezi igyekeztek kortrs kpzmvszek alkotsait is elhelyezni a szzadvgen kszlt pletben. A sznsztrsalg falt Red Ferenc s Vrs Rozlia gobelinjeivel dsztettk, mg a homlokzatra Antal Kroly 2,7 mter magas szobra, az operettet szimbolizl, lantot penget nalak kerlt.
Az nneplyes megnyitt 1971. prilis 17-n tartottk A csrdskirlyn eladsval, Klmn Imre operettjnek ez volt az ezredik eladsa.
Halasi Imre, aki 1996 s 2000 kztt igazgatta a sznhzat, 1998. janur elsejtl megvltoztatta a sznhz nevt, ekkortl Budapesti Operettsznhz. Halasi nevhez fzdik az plet jabb nagy rekonstrukcija, melynek clja az eredeti milli helyrelltsa volt. A tervez, Sikls Mria igyekezett megszabadtani az pletet azoktl a hibktl, melyek az elmlt vtizedek tptsei sorn kerltek oda.
A homlokzat eklektikjt rszben megszntettk a Moulin Rouge kzelmltban elkszlt teljes rekonstrukcija sorn. A fbejratnl a homlokzati konzolos lmpkat s edzettveg-ajtkat tagozott faszerkezet bejrati vegfalra cserltk, s el vdrcsot emeltek.
A Budapesti Operettsznhzban megmaradt az eredeti patkalak nztr, a bejrat, az elcsarnok, a ruhatrak elrendezse. Azonban az 1971-ben vgrehajtott belsptszeti vltoztatsok diszharmonikuss tettk az pletbelst. A Somossy Orfeum eredeti dekorcijnak nyoma veszett, gy a sznhzbels – Sikls Mria s Schinagl Gbor belsptsz munkja – a mzeumi hitelessg helyett inkbb a szzadfordult kvnja visszaidzni a pholysor aranyozott stukkdsztseivel, a brsonykrpittal bevont falakkal, a bejratokat dszt allegorikus szoborfigurk ltvnyval. A nztr enterirjt a szzves csillr fnye ragyogja be.
A Budapesti Operettsznhz elavult sznpada nem felelt meg a kor kvnalmainak s a zens mfaj sajtossgainak. A sznpadtorony s a hts sznpad magassgnak megemelsvel egyszerbb vlt a dszletek mozgatsa, elksztse s fellltsa. Az jonnan felszerelt, szmtgppel vezrelt sznpadi gpezetek, sllyesztk s a forgsznpad kitgtottk a sznhz szcenikai lehetsgeit. A 11 mter tmrj forgsznpad rdekessge, hogy egyik, radsul tbbflekppen sllyeszthet elemt ellenttes irnyban, akr ms sebessggel is lehet mozgatni. A zenekari rkot s a grljrdt sem hagyta rintetlenl a 21. szzad sznpadtechnikai forradalma. Azzal, hogy ezek a nztr s a sznpad kz emelt akadlyok tetszs szerint talakthatk, lesllyeszthetk, a zenei vezetk, rendezk s szcenikusok rgi lma teljeslt. A legmodernebb technikval kszlt hangost s vilgost-berendezseket is szmtgp vezrli.
Az jonnan kialaktott balett-terem s zenekari prbaterem alapos mhelymunkra, ignyes felkszlsre nyjt lehetsget.
A megjult plethez j mvszi programot hirdetett Kernyi Mikls Gbor, a Budapesti Operettsznhz 2001. februr elsejn kinevezett igazgatja.
A Budapesti Operettsznhz 100 nz befogadsra alkalmas kamaraterme, a Mozsr utcai szrnyban kialaktott Raktrsznhzban 2002. mrcius 17-n tartottk meg az els bemutatt Szab Mtnak, a Sznhz s Filmmvszeti Egyetem zens sznhzrendez szakos hallgatjnak Csrdskirlyn-keresztmetszetvel.
http://www.theatre-architecture.eu/hu/db/?theatreId=194
|