Magyar llami Operahz
A Magyar llami Operahz Magyarorszg egyetlen nagy ltszm trsulattal rendelkez s kimondottan operkra, balettekre szakosodott sznhza. Az plet Budapest egyik legjelentsebb 19. szzadi memlke. Neorenesznsz stlusban plt Ybl Mikls tervei alapjn. A gazdagon dsztett bels terek kialaktsban neves magyar mvszek mkdtek kzre, tbbek kztt Than Mr, Lotz Kroly s Szkely Bertalan.
Az Operahz trtnete rviden
Pest-Budn 1837 ta a Nemzeti Sznhz adott otthont a zens drmai mfajnak, azonban az 1867-es kiegyezst kveten a vros gyors fejldsnek ksznheten a sznhz egyre szkebbnek bizonyult feladatai elltsra. 1872-ben ltrejtt az a bizottsg, amely a felptend operahz helyt volt hivatva kijellni. 1873-ban a belgyminiszter versenytrgyalst rt ki az plet megptsre, ezt Ybl Mikls terve nyerte meg. Az ptkezs 1875-ben kezddtt s kilenc vig tartott. A Magyar Kirlyi Operahz nneplyes megnyitsra 1884. szeptember 27-n kerlt sor Ferenc Jzsef csszr jelenltben. E dszeladson a Bnk bn els felvonst, a Hunyadi Lszl nyitnyt s a Lohengrin els felvonst adtk el Erkel veznyletvel. Hamarosan mvszi vlsgba kerlt a trsulat, ugyanis sem ltszmban, sem pedig sznvonalban nem volt kpes megfelelni a mindennapi sznjtszs kvetelmnyeinek. Ehhez anyagi problmk is trsultak, hiszen a pesti kznsg nem volt kpes viselni a produkcik kltsgeit. A helyzet 1888–1891 kztt vltozott, amikor az intzmny igazgatja Gustav Mahler volt, az nevhez fzdik a trsulat els „aranykora”. Az els vilghbor kitrse ersen visszavetette a sznhz fejldst, azOperahz egy vre be is zrt. A kt vilghbor kztt mvszi szempontbl ismt virgzsnak indult, ksznheten Radnai Mikls s Mrkus Lszl igazgatk munkssgnak. A msodik vilghbort kisebb srlsekkel vszelte t, gy viszonylag hamar, 1945 mrciusban ismt megnyitotta kapuit. 1945 ta az intzmny hivatalos neve Magyar llami Operahz. 1951-tl a kznsg ignyeinek nvekedse miatt az Operahzhoz csatoltk a Vrosi Sznhzat, amely 1953-tl az Erkel Sznhz nevet viseli. Az operatrsulat mellett a hz ad otthont a Magyar Nemzeti Balettnek is. Az Opera Eurpa szvetsg tagja.
Az Operahz kls s bels dekorcii
Az Operahz bels dsztseinek kivitelezsre Scholtz Rbertet krtk fel. Az eredeti dsztfestsnek ma csak tredke ltszik, mivel az alkalmazott kazeintempera 30–40 v alatt tnkrement. Az jrafestst, az eredeti mintkat figyelembe vve lltottk helyre. A dsztmnyeknek a legjelentsebb helyrelltsa 1984-ben volt. Az eredeti falfests a bf mennyezetnek egy rszn s a kirlylpcs fldszintjn maradt fenn a legjobb llapotban.
Az Operahz bels falfestseinek megvalstsval Than Mrt s Lotz Krolyt bztk meg, akik a bcsi Staatsoper mintjra egy tfog programot gondoltak ki, amelynek kzponti mondanivalja a zene dicstse, allegorikus s filozfiai jelentstartalma azonban sokkal tfogbb s kigondoltabb.
Az Operahz homlokzata
A homlokzat dekorcijnak tervezsben Ybl Mikls munkjt Schickedanz Albert segtette, valamint Schmal Henrik, aki az Operahz ptsvezetje volt. A homlokzat legfeltnbb eleme a kt, Strbl Alajos ltal, carrarai mrvnybl faragott egyiptomi szfinx az oldalbejratok mellett: karmaik kztt maszkot s babrkoszort riznek. A fbejrat mellett Liszt Ferenc s Erkel Ferenc nagymret szobra ll. Ezeket szintn Strbl faragta.
A homlokzatot balusztrdos fprkny koronzza, tizenhat zeneszerz eredetileg sskti, ma stti mszk szobrval. Az eredeti szobrok az 1930-as vekre elporladtak, s hogy elkerljk a baleseteket, a tbbit leszedtk. Ptlsuk csak 1965-ben trtnt meg, ekkor cserkre is sor kerlt.
A foyer eltti galria flkrves nylsai fltt az plet funkcijra utal, nagymret korai barokk stlus szoborpr-sorozat lthat. A Dalsznhz utcai rszen Pn, Dionszosz, Poszeidn s Hermsz, a Hajs utca fell Orpheusz, egy bacchnsn, egy ernnisz s egy spon jtsz szatr ll. Kzpen a hangszeres zene, a llek, a diadalmas zene, a hr, az ihlet ltal lelkestett kltszetet s a kltszet hatalmt brzol allegorikus szobrok llnak.
A homlokzati galria sznes majolikadszeit Marschenke Vilmos alkotta meg. A kocsifelhajt hrmas boltvnek s az emeleti rkdok szrke–fekete–fehr szn-sszellts sgraffiti (bekarcolt dszei) Scholtz Rbert mhelybl szrmaznak. A kocsifeljrt ngy hatalmas lmpaoszlop dszti.
Az elcsarnok
Az elcsarnok sznvilgt klnfle szn nemes mrvnyok hatrozzk meg, a ragyog mjszn falak, a sttszrke-fehr oszlopszkek, a fehr fejezet s lbazat, fekete-szrke erezet oszlopok. Az elcsarnok pompjt rszben az aranyozott dongaboltozatnak ksznheti. A padlt fekete-fehr mintzat mozaik bortja. Az elcsarnok kt oldaln risi bronzmedenck llnak, kosfejekkel dsztve.
Az elcsarnok dekorcija kveti a fhomlokzat vezrgondolatt: az eurpai s magyar zenekapcsolatnak brzolst. A bejrat fltti ngy kr alak domborm ngy hres zeneszerz portrjt brzolja, ezeket Szcsi Antal ksztette. A fbejratot egy aranyozott lant dszti.
Az elcsarnok mennyezetnek aranyozott keret kazettiba Szkely Bertalan a kilenc mzst festette meg, velk indul az operai falkp ciklus.
A dszlpcs
A dszlpcs falait mrvnybl kszlt bbos lpcskorltok ksrik, renesznsz reliefekkel kestve. A lpcshz kzppontjt a harmadik pihenn, a mrvnyfal eltt elhelyezett, Strbl Alajos ltal megalkotottErkel Ferenc portr kpezi. Lejjebb, vele szemben egy Liszt Ferenc portr lthat. Az els emeleten jobboldalt Telcs Ede Ybl Mikls mrvny mellszobra, baloldalon a Petri Lajos ksztette Sndor Erzsi szobor ll.
A galrin hrom-hrom, fehr mrvnybl faragott renesznsz ajtnyls ll, bbos korlttal dsztve. A galria fikos dongaboltozatra a fldszinti tjrra emlkeztet ornamentlis fests kerlt. Kzpen egy bronz csillr hangslyozza a tr mlysgt.
A lpcshz aranykazetts tkrmennyezett Than Mr kpei dsztik, amelyek tmja a zene bredsnek s hatalmnak bemutatsa. A dszlpcshzban Than kpeihez Lotz Kroly kt lunettja csatlakozik a bfbejratok felett: az ptszet s a Kpzmvszet allegrija.
A foyer
Az els emeleti foyer hatalmas, egyter, dongaboltozatos helyisg, ds aranyozssal, barna-okker mmrvny falakkal. Kt bejrat nylik r a lpcshzbl, ezeket Lotz Kroly kpei dsztik bell, pedig olasz mrvnyoszlopok. Az oldalfalakat tizenkt tncol putt dszti. A mennyezet kompozciinak s az oldalfalak festmnyeinek alkotja Vastagh Gyrgy volt. Az oldalfalak kilenc festmnyt Feszty rpd ksztette. A foyer rsze a dohnyz. Tlgyfa burkolatt Ybl Mikls tervezte. A tlgyfa burkolatot damaszt krpit egszti ki.
A nztr
A nztr patk alak, ngy egyms fltt htralp pholysorbl ll. A pholysorokat aranyozott mellvdek s knyklk dsztik. A pholysorok kzepn, az els emeleten ll a hrom rszes kirlyi dszpholy. A nztr festszeti munklatait szinte teljes egszben Lotz Kroly vgezte.
A Zene megdicslse
A kupola fmve a magyar falkpfestszet egyik kiemelked alkotsa, A Zene megdicslse. A historizl eklektikus stlusban kszlt m enyhe lejts csonkakp-palst alak, amelynek sugara kb. 440 cm, a kr kls kerlete mintegy 45 mter. A kr alak kompozci az Olmposzt brzolja: a tizenkt fistent ksretktl krlvve hat csoportra osztva, amint a felhk kztt megjelenve Apolln zenjt hallgatjk.
A nagycsillr
A nztr nagycsillrjt Mainzban ksztettk, s 1884 nyarn szereltk fel a nztr mennyezetnek kzepn tallhat fstelvezet szellzkrtbe. Kt acl sodronyktl tartja. Kzi csrlk segtsgvel a fldszintig leengedhet, ez teszi lehetv karbantartst. A 2,1 tonns csillron jelenleg 220 darab fnyforrs mkdik.
Az udvari reprezentci termei
Az Operahzban az uralkod szmra kln helyisgek pltek. A Dalsznhz utca fell egy kln bejraton t egy elcsarnok, benne a kirlylpcsvel, kzelthet meg. A mennyezet ornamentikja itt a legszebb, legjavt a Scholtz-mhely ksztette.
Az elcsarnok kzeptl indul az egykar kirlylpcs, fikos dongaboltozat alatt. A lpcssor tetejn tallhat az emeleti galria. Ma ebben a teremben tallhatk az Operahz emlkmzeumnak killtsai.
A dszpholy mgtt a kirlyi szalon kvetkezik. A dongaboltozatos mennyezet alatt vilgos stukkrelief fut krl, fltte a mennyezet kazettiban szvetmustrval dsztett felletek vltakoznak Than Mr msodik mitolgiai sorozatnak jeleneteivel.
A bal oldali proscenium-pholy szalonja Szkely Bertalan nevt viseli, aki a termet dszt freskt festette. A bejrattal szemben egy fbl faragott kandall ll. A kandall kt oldaln Bartk Bla s Kodly Zoltn szoborportrja ll, ezek Ptzay Pl alkotsai. A terem f dsze Szkely Bertalan A ngy vszak cm, meztelen puttkat brzol, a mennyezet alatt krlfut falkp-frze.
http://budapest.varosom.hu/portal/latnivalo/246230/Magyar_Allami_Operahaz
|