Ernst Múzeum
Az Ernst Múzeumot 1912-ben egy magángyűjtő - a budapesti társasági élet egykoron közismert alakja -, Ernst Lajos alapította azzal a céllal, hogy művészeti és történelmi gyűjteményét a köz számára is hozzáférhetővé tegye. A mecénási szándék eredményeként született intézmény a 20. századi magyar képző- és iparművészet egyik legjelentősebb kiállítóhelyévé fejlődött az elmúlt évszázad során.
Az Ernst Múzeum Fodor Gyula építész tervei alapján 1912-re épült fel szecessziós stílusban. A ma már műemléképület földszintjén mozit, első emeletén a múzeumként látogatható magángyűjteményt, felette pedig két emeletnyi bérlakást foglalt magába; legfelül mindmáig műtermeknek ad otthont.
A múzeumi rész kialakítására különös gondot fordítottak. A bejáratot a műgyűjtő Ernst Lajos példaképe, a művészetek mecénása, Mátyás király és felesége reneszánsz portrédomborműveinek másolatai ékesítik. A lépcsőház fekete márvány üléseit Lechner Ödön építész, az eredetileg színesre festett falak mintázatát pedig az iparművész Falus Elek tervezte. A belső kisebb színes ablakainak sora is az ő munkája, míg a nagy ablak Rippl-Rónai József festőművész elképzelései nyomán készült.
Ernst Lajos nem csak a múzeum épületének igényes kivitelezésére, hanem gyűjteményének színvonalas összeállítására is ügyelt: mind a régi, mind pedig a modern magyar képző- és iparművészet, valamint az építészet is érdekelte; múzeumában a magyar művészet folyamatosságának bemutatására törekedett. Az állandó kiállítás mellett ezért időszakosakat is rendezett legkiválóbb kortársai (például a megnyitáskor Szinyei Merse Pál), valamint hazai és külföldi magángyűjtemények anyagából. (Itt mutatták be 1930-ban Gerlóczy Gedeon Csontváry-képeit.) Emellett felolvasásokat, zenei programokat szervezett - többek között Bartók Bélának is, és művészmonográfiákat adott ki. Aukciói külföldön is ismertté tették tevékenységét.
Ernst Lajos 1937-ben történt halálát követően a páratlanul gazdag és szakmailag feldolgozott gyűjteményt 1939-ben elárverezték. A II. világháború után, 1950-ben, Ernst egykori múzeuma, a Műcsarnok - Kiállítási Intézményekhez csatolva időszaki kortárs művészeti kiállításoknak adott otthont.
A nagy kiállítási múlttal rendelkező Ernst Múzeum ma a Műcsarnokhoz tartozó intézmény: a társadalmi és városi környezetre gyorsan, rugalmasan reflektáló projekteknek - egyéni és csoportos, tematikus kortárs művészeti kiállításoknak - ad helyet.
További információk: |
Ernst Múzeum |
1065 - Budapest |
Nagymező u. 8. |
|
+36 (1) 413-1310 |
http://www.museum.hu/museum/index_hu.php?ID=18
|