Szent Istvn Bazilika

A budapesti Szent Istvn Bazilika haznk egyik legszebb, legjelentsebb egyhzi s idegenforgalmi nevezetessge. Ennek oka egyrszt a nvad szent kirlyt, az orszg llamalaptjt megillett tisztelet, a trtnelmi mlt, msrszt maga az plet memlki s mvszeti rtke. E templom ptse rdekben az 1810-es vekben gyjts indult, a munklatokat azonban csak 1851. augusztus 14-n kezdtk el, Hild Jzsef pesti vlasztpolgr s ptsz az esztergomi s egri szkesegyhz alkotjnak tervei szerint.
A munkt hallig, 1867. mrcius 6-ig vezette. Pest vros tancsa a fontos plet tovbbi ptsz-tervez mvezetst a kor elismert mesterre, szmos fvrosi kzplet, kztk az Operahz alkotjra, Ybl Miklsra bzta, aki a befejezsig folytatta, de halla miatt az pletbels s a kpzmvszeti dszt munklatok mr Kauser Jzsef irnytsval kszltetk el 1905-re. Nevezetes volt a Bazilika trtnetben az 1868. janur 22-i dtum, amikor a Hild tervei szerint mr felfalazott kupola s kupoladob beomlott, kivitelezsi- s anyaghibk miatt. A kupolt tart pillrekhez ajndkba kapott, s igen vegyes minsg s szilrdsg kanyagot hasznltak, tovbb a kupoladob az az tart boltvek bels peremre plt, ami miatt a pillrek s az sszekt hevederek, valamint a csegelyek terhelse floldalaslett, s a szerkezet egyenslynak hinya okozta a beomlst. Az ptkezs ezutn tbb mint egy vig sznetelt, majd a trmelk kihordsa, a rosszul megptett rszek bontsa egszen 1871-ig tartott. Az ptkezs folytatsra Ybl Mikls j terveket ksztett, illetve a rgieket dolgozta t nemcsak a szerkezet, hanem a megjelens tekintetben is. Hild Jzsef hellenisztikus formavilgt, klasszicista stlust Ybl neorenesznsza vltotta fel 1875-tl, s 1891-ben bekvetkezett halla utn is az vzlatai, elkpzelse szerint folytak a munklatok az 1905-s felszentelsig.
(Forrs: A Szent Istvn Bazilika, Budapest 1989.)
A Bazilika ptsnek s feljtsnak fbb esemnyei:
1845. Hild Jzsef (1789-1867) tervezsi megbzst kap Pest vros tancstl.
1846. A fldmunkk megkezdse.
1851. A szabadsgharc utn (1848-49.) megbzst kap a munkk folytatsra. A kupoladob ekkora 51,52 m magassgig plt meg.
1868. janur 22-n 15:10 Kivitelezsi hiba miatt sszedl a kupoladob. Ybl a hibt szlelt. Az letveszlyt elhrtotta, de a katasztrft megakadlyozni mr nem tudta. Megerstett alapokra j, neorenesznsz pletet tervez.
1875. A bonts utn rszben mdostott tervek alapjn jra indul az ptkezs.
1890. Ksz a teljes pletszerkezet.
1891. Ybl Mikls halla utn a befejez, elssorban dsztsi munkk irnytja Kauser Jzsef (1848-1919).
1905. Elkszl a teljes bels dszts, ezzel befejezdnek az ptsi munkk.
1905. november 9. A templom felszentelse
1906. december 8. A zrk elhelyezse I. Ferenc Jzsef uralkod jelenltben.
1931. A templom a "basilica minor" cmet kap XI. Pius pptl.
1938. A XXXIV. Eucharisztikus Vilgkongresszus esemnyeinek kzpontja.
1944-45. A II. Vilghbor alatt megsrl a tetszerkezet, a tornyok, a kls falak. Szksgessl vlik a teljes tetszerkezet cserje.
1947. Tetjavts kzben kigyullad a nagykupola fa hjszerkezete.
1971. A bazilika a Szent Jobb vgleges rzsi helye lesz.
1982. A vihar az utcra sodorja a nagykupola lemezfedst, ezzel a templom ismt letveszlyess vlik.
1983. A tervszer feljts kezdete.
1991. II. Jnos Pl ppa ltogatsa a templomban Szent Istvn kirly nnepn.
1993. A ppa a Fegyhzmegye trsszkesegyhza rangjra emeli a bazilikt.
2001. augusztus 16. A kormnyzat a templomot a millenniumi v lezrshoz kapcsoldva az egyhz tulajdonba adja.
2003. augusztus 14. Az ptsi s restaurlsi munkk befejezse.
Klnleges ptsi s restaurlsi s gpszeti megoldsok
Az ptsi munkk legltvnyosabb elgondolsa a munkallvnyok fggesztse volt. A Nagytornyok fprkny feletti javtst az raprkny felett teleptett tartszerkezetre szereltk, illetve onnan fgesztettk le. A bels kupola s a kupoladob restaurlshoz a padl terhelse helyett hdszerkezetet fggesztettnk le a kupola ablakaibl, majd erre ptettk az llvnyt a kupola cscspontjig, illetve a hdrl fggesztettk le az llvnyzatot a donga boltozatokig. A sly illetve kltsg megtakarts tetemes, 50% volt.
A szently mozaik restaurlsa
A templom bels dsztsben s az elhelyezett malkotsokban a legnagyobb kr a mozaikokat s a falak mmrvny burkolatt rte. A malkotsok kztt a legnagyobb rtk a szentlyben kszlt t mezs mozaik, mely a szentmise allegriit brzolja. Benczr Gyula olajfestmny terve alapjn a velencei Salviati s Jesurum cg ksztette. A II. vilghborban tzott boltozattl a mozaik elvlt. A falazat ftsvel s a kls tr egyidej gpi szrtsval, majd ktanyag kvlrl trtn injektlsval a mozaik "visszaszorthat" volt a helyre.
A Bazilika kupoljban krkilt lteslt, melynek turisztikai hasznostsa miatt szksges volt felvonk beptse. Ezek frekvencia szablyozssal, gphz nlkl, 60% villamos energia megtakartssal zemelnek. Elhelyezsk: 2 db fhomlokzat mgtti kmny felhasznlsa liftakna cljra, 2 db felvon a kupoladobban az evanglista szobrok mgtt. Az zembe helyezssel lehetv vlt, hogy a kilt gyalogosan 364 lpcsfok megmszsa helyett kt liften utazva, nmi stval megkzelthet.
http://bazilika.biz/a-templom-tortenete/a-templom-tortenete_4526_488572.html
|