Kassák Múzeum
2011.10.12. 20:46
Az 1976. november 26-án nyílt intézmény létrehozása fontos állomása volt a modern magyar művészet rehabilitációjának, mindenek előtt az egyik legtöbbet vitatott - és támadott - avantgard irányzat, a konstruktivizmus "tűrt"-ből elfogadottá, vagy legalábbis polgárjoguvá válásának. A kedvező fordulat létrejöttében döntő szerepet játszott az a mind nagyobb és föltűnőbb siker, amit Kassák képzőművészeti alkotásai a nagy nyugat-európai kiállításokon és a nemzetközi műtárgykereskedelemben értek el.
A Kassák Múzeumba került gyűjtemény induló anyaga a Kassák Lajosnéval 1975 júliusában kötött szerződés alapján 484 képzőművészeti alkotás, 311 fotó, 6650 levél, kézirat, 2263 könyv, folyóirat, nyomtatvány és 212 relikvia volt. Ez az anyag a folyamatos gyűjtés, az olykor igen értékes adományok és leginkább Kassák Lajosné nagylelkű végrendelkezésének köszönhetően mára egészében véve a kétszeresére növekedett. A jelenlegi állomány: 1693 képzőművészeti alkotás, 17110 levél, kézirat, 3121 fotó, 3595 könyv, folyóirat, nyomtatvány és 215 relikvia.
A képzőművészeti gyűjtemény törzsanyagát Kassák Lajos művei alkotják. Számszerűen az úgynevezett békésmegyeri korszak és az utolsó alkotói periódus, az 1956 utáni évtized anyaga a legnagyobb. Kisebb, ám művészettörténetileg rendkívül értékes, az 1920-as évekből származó művek Kassák klasszikus avantgard korszakáról teljes képet adó együttese. Külön gyűjtemény a múzeum képzőművészeti anyagában a Kassákról készített portrék kollekciója. Sorozat állítható össze azokból a művekből is, melyeket Kassák ajándékul kapott magyar és külföldi pályatársaitól. Világhírű magyar és külföldi művészek alkotásait tartalmazza az "Hommage á Kassák" c. anyag, a Kassák emlékére, illetve tiszteletére készített festmények, grafikák, szobrok együttese is. A fotógyűjtemény valóságos 20. századi magyar fotótörténet a Kassákról készített felvételek tükrében. Őriz a eredeti felvételeket az 1920-as évek több külföldi avantgárdista alkotójáról is.
A gazdag levél- és kéziratanyag az író és mozgalomszervező Kassák tevékenységét, szakmai és magánéleti kapcsolatait a legtöbb korszakra nézve szinte hiánytalanul dokumentálja, számos kiadatlan, elfeledett művet is tartalmazva. A könyvgyűjtemény különlegessége az a valóban muzeális értékű könyv- és folyóirategyüttes, melynek egyes darabjait Kassák az 1920-as években a Ma szerkesztőjeként az európai és amerikai avantgárd mozgalmak vezetőitől, munkatársaitól kapta. E kollekción belül nemzetközileg is kiemelkedő az avantgárd folyóiratok ritka példnyaiból álló gazdag és változatos anyag. Egy másik könyv- és folyóiratkollekció az olasz futurizmusról nyújt szinte teljes képet.
Ez a kuriózumokban gazdag képzőművészeti-, fotó-, kézirat-, könyv- és folyóiratanyag volt kezdettől fogva az alapja a Kassák Múzeum időszaki kiállításainak, melyek a tudományos feltárás igényével Kassák munkásságának egy-egy kevésbé ismert részét, illetve a magyar avantgard elfeledett vállalkozásait, alkotóit ismertették meg az érdeklődőkkel.
1987-től kezdődően a Kassák Múzeum önálló kiállítások sorával mutatta be külföldön névadójának munkáságát. E sorozat állomásai a következő városok voltak: Berlin, Weimar (1987), Moszkva, Varsó, Prága (1988), Düsseldorf (1989), Tokió, Berlin (1991), Pozsony, Érsekújvár (1992), Tokió (1994), Lisszabon (1996), Bukarest (1999). A Kassák Múzeum tudományos műhelyében több szövegkiadás, tanulmánykötet, forráskiadvány született; a tudományos megalapozottság és feltárás igényével készültek a kiállítások katalógusai is.
dr. Csaplár Ferenc
További információk: |
Kassák Múzeum |
1033 - Budapest |
Fő tér 1. |
|
+36 (1) 368-7021 |
http://www.museum.hu/museum/index_hu.php?ID=36
|