A Vrhegy gyomrban a kanyarg barlangokat az vezredek sornelnyelt vz ereje vjta, s az ember mint bvhelyet, raktrt vagy mintmenekl tvonalat hasznlta. Veszlyes a Budavri labirintusannak, aki a legendirl hres, fld alatti vrost nem ismeri, de vezetvel mindenki megtekintheti.
A vr trtnete
Keltk s rmaiak is laktk a vidket. A kirlyi szkhelyet az 1241-42-es tatrjrst kveten IV. Bla helyezte Esztergombl a stratgiailag jl vdhet s megersthet budai Vrhegyre. A falakon bell gyorsan fejldtt a kirlyi telepls. Templomok, hzak, jabb palotarszek szlettek. A kirlyi vrpalota I. (Nagy) Lajos (1342-82), Zsigmond (1387-1437), s Mtys kirly (1458-90) uralkodsa idejn plt ki eurpai rang uralkodi szkhelly, gtikus, majd renesznsz stlusban. A fellendls Hunyadi Mtys uralkodsa alatt tetztt, aki a renesznsz mvszetek s a tudomny messze fldn hres udvart teremtette itt meg.
A trk hdtk azonban 1541-ben elfoglaltk, s 150 vig mezzin hvta imra a hajdaniNagyboldogasszony-templom tornybl Allah hveit. A vrrt vvott csatk miatt a lakhzak tbbsge csak rszleteit - br jelents rszleteit - rzi a trk eltti idknek. Az 1686-os vgs ostrom idejn a kirlyi palota alatt flhalmozott lpor robbansa elpuszttotta a palott s a vr nagy rszt is. A XVI-XVII. szzadnak is csak kevs emlke maradt e helyen: Abdurrahman, az utols budai trk kormnyz srjele, a Vrhegy oldalban trk temet, illetve a trk frdk mutatjk, hogy egykor ms uralta ezt a vidket.
Az osztrk kzremkdssel felszabadult, s immr osztrk csszr uralma al tartoz Buda lassan llt talpra. A trkk kizse utn az pletek helyrelltsa az akkor divatos barokk stlusban trtnt, a megmaradt gtikus s renesznsz rszletek flhasznlsval. Barokk stlusban ptettk jj a vrpalott is a XVIII. szzadban, majd 1896 s 1903 kztt Ybl Mikls s Hauszmann Alajos tervei szerint kibvtettk. Ebben a palotban kirly tartzkodott, de sosem lakott. A mai pletek, melyek a Vilgrksg rszt kpezik, ezt az arculatot rzik.
A XIX. szzadban szletett meg a Sikl, ami megknnyti a feljutst a vrba, ekkor plt a Sndor-palota, a Mtys-templom mai formja s a Halszbstya is. A XX. szzad hbori nyomn nhny hnap alatt vltak romm sok vszzad malkotsai. Azonban rgi arcvonsokkal j pletek emelkedtek, s lettek helysznei j szerepkrknek. gy lett a kirlyok rezidencija mra otthona a tudomnynak s a mvszeteknek. Maga a vr pedig olyan l, izgalmas, sokrt s szrakoztat egyttes, amely mindig ad valami okot arra, hogy megltogassuk.
Sta az don utckon
A vrra tbb ton, s tbb mdon - gyalog, autval, busszal vagy a Siklval is - feljuthatunk. De akrhogy s akrmelyik rszre is rkeznk, stra hv - s megpihensre alkalmas helyeket is knl - a rgi budai polgrok negyede, ahol a gtikus lflkk alig szemmagassgtl egszen a magas homlokzatok dszeiig rdemes emelni tekintetnket.
Az ilyen barangolsok mindig a pillanat diktlta utak s sajt felfedezsek bvletben telnek, de azrt j megjegyezni nhny utca- s trnevet. Pldul az ri utct, ami az egyetlen olyan hzsor a negyedben, amely szak-dli irnyban vgigfut az egsz platn. rdemes figyelni a rszletekre s be-bekukkantani az udvarokra is. Itt lthat a negyed egyetlen gtikus, s radsul emeletes lakhza (homlokn a 31. szm tblval), vagy a 37. szm barokk plet tgas udvarn rejtz, kora kzpkori laktorony. Itt, a kzelben nylik a Balta kz, amely az ri utct a Trnok utcval kti ssze szk siktorval. Hrom si kereskedhz sorakozik egyms mellett; a Trnok utca 14., 16., s 18. szm pletek. Kettnek elreugr emeleti traktusa kgymokkal altmasztva knl klns rkdsort a stlknak. A 14. szm pletnek rekonstrult falfestse is XV. szzadi. A 18. szm hz a Vrnegyed egyik legrgibb patikja.
Tovbb stlva az ri utcn megnzhetjk mg a Veszprmi-hz (ri utca 38.) udvarnak dli falnl a htszztven esztends, cscsves lflkket, az ri utca 41. mgtt a Drda kzben ll XV. szzadi fal- s kapumaradvnyt, amely a Vrnegyed legrgibb ptett emlke. A Hadik-hz 1720 krl plt, gynyr barokk magnpalota. gy jutunk lassan el a hossz utca szaki vghez, ahol egy egsz pletnegyed monstruma terpeszkedik: a 49. szm alatti egyttes, a Hadtrtneti Mzeum.
A Dsz tr az rsgvltsokrl, katonai pardkrl kapta a nevt a XVIII. szzadban. Itt, a kirlyi palotanegyed s a polgrvros hatrn alakult ki a kzpkori vros ftere, kzponti vsrtere, s ahogy az akkoriban magtl rtetd volt, a kivgzhelye is. Itt fejeztette le Hunyadi Lszlt is - a ksbbi Mtys kirly testvrt - 1457-ben V. Lszl.
A Szenthromsg tr helyn a kzpkorban a Szent Mikls utca hzdott, az 1686-os ostromban azonban az itt ll hzak elpusztultak. Ez egybknt az egyik legfontosabb a terek kzl. Itt llott a XIII. szzadban ptett domonkos kolostor. Tornya homlokfaln Mtys kirly Bautzenben (Nmetorszg) lv dombormvnek msolatt helyeztk el. A Hilton Szll e kolostor kr plt. Itt ll a Mtys-templom, innen szoks felmenni a Halszbstyra is.
A szomszdos tr els magyar nyomtatvny ksztjnek, Hess Andrs budai nyomdsznak a nevt viseli, akinek kzeli mhelybl kerlt ki a Budai Krnika 1473-ban. Itt ll a Vrs Sn-hz - kapuja s cgre is 1820 krli. A Kapisztrn tren pedig a kzpkori Mria Magdolna-templom vonzza a tekintetet. A szmos cukrszda, srz, kvz mellett van itt minden, ami szjnak, szemnek, flnek ingere - gy pldul a Magyar Borok Hznak pincjben az orszg sszes borvidkrl trolnak bort, s tbbsgk a belp ellenben meg is kstolhat. Nem mindennapi ltvny a Telefnia Mzeum.