kor
A Kr. e. II. szzad kzeptl jelennek meg e trsgben a rmai hdtk, s a foly a rmai kori Pannon tartomny termszetes hatrvonalt jelentette. Az tkelhelyeken a birodalmat vd katonai tborok pltek, a lgis tborok mellett pedig polgrvrosok alakultak ki. Kzlk az egyik legjelentsebb, Aquincum - a mai buda terletn - a Kr. u. 103-ban kettosztott Pannonia tartomny kzl Pannonia-inferior szkhelye. A polgrok kbl ptettk hzaikat, frdiket; szrakozsaikrl az amphitetrum, biztonsgukrl pedig a rmai katonasg gondoskodott.
Az llandsul barbr tmadsok miatt a rmaiak a Duna tls partjn is erdt ptettek, s gy Pest alapjait is megvetettk. A klnbz barbr npcsoportok fegyveres betrsei miatt a birodalom e keleti hatrvonalt gyakran ltogattk a csszrok. Hadrianus (Kr. u. 117.), Diocletianus (298 k.), I. Valentinianus (374-375.) Aquincumbl irnytotta hadmveleteit.
A IV. szzad kzeptl ersd gt-hun-aln betrseket azonban a gyengl, majd sztes rmai birodalom katonai ereje nem volt kpes visszaverni.
A legenda szerint Aquincum - a mai buda, azaz a rgebbi Buda - a hun vezr, Attila btyjrl, Budrl (Bleda) kapta nevt. A valsg azonban az, hogy Attila szkhelye felteheten a romanizlt lakossgtl elhagyott romvros mellett lehetett. A hun birodalom sztesse utn jabb npcsoportok hullmzottak keresztl Pannonin, majd az avarok ptettk ki llamukat, Nagy Kroly frank birodalma elleni szvs harc kzepette. Magyar trzsek harcosai elszr a 880-as vekben rkeztek e tjra, hol a morva fejedelem szvetsgeseiknt harcoltak a frankok ellen, hol a frankokat segtettk gyzelemre Szvatopluk morva fejedelem ellenben.
http://www.budapest.hu/Engine.aspx?page=tortenelem
|