Trtnete : Fellendls a XIV - XVI. szzadban |
Fellendls a XIV - XVI. szzadban
Budn a 14. szzadban a templomok mellett fnemesi s polgri lakhzak is pltek. Utci mestersgek neveit kaptk, jelezve, hogy jelents ltszmban lnek itt iparosok, kzmuvesek, kereskedk, akiknek megrendelst a kirlyi udvar s a gazdag vrosi polgrok adtak. Zsigmond uralkodsa alatt lltottk ssze Buda vros nmet nyelvu jogknyvt, mely a vros kivltsgleveleit, szablyrendeleteit, chszablyait, szoksjogt foglalta rendszerbe
A kzpkori Magyarorszgon ezutn az elnyerhet vrosi kivltsgok legmagasabb fokt jelentette az uralkodk ltal ms vrosoknak adomnyozott "budai jog".
A Duna tls partjn fekv Pest igen lassan heverte ki a tatrjrs okozta puszttst. A XV. szzad els felben nyerte csak vissza szabad br- s tancsvlasztsi jogt, mert addig Budrl kapott brt s tancstagokat. Laki elssorban llat- s borkereskedelemmel foglalkoztak.
A kt vros a kzpkorban Mtys uralkodsa alatt rte el fnypontjt. Zsigmond, majd Mtys kirly uralkodsa alatt kiplt a kirlyi palota, s az udvar - klnsen Mtys humanista udvara - Budra vonzotta az rtelmisgieket - vilgiakat s egyhziakat egyarnt. A budai domonkos rend fiskolja az idejben pldul egyetemi jelleggel brt, s a vrosban mukdtt mintegy tz vig az els magyarorszgi nyomda, Hess Andrs nyomdja. A vrosnak a XV. szzad folyamn mintegy 10-12 ezer lakosa volt. A nmet patrciusok mellett mr a magyar polgrok is beleszlst nyertek a vros gyeinek intzsbe: a szzad kzepre elrtk ugyanis, hogy a szztag vrosi nagytancs fele-fele arnyban magyar s nmet polgrokbl lljon; a nagytancs sajt kebelbl 6-6 magyar s nmet tancstagot vlasszon; a brt pedig venknt felvltva a magyar, illetve a nmet polgrok krbl kellett vlasztani.
http://www.budapest.hu/Engine.aspx?page=tortenelem
|