Szabad kirlyi vrosok
A szabad kirlyi vros polgrjoggal rendelkez lakosai ingatlannal - tbbnyire vrosi hzzal - rendelkeztek, s valamilyen kzmuves mestersget folytattak vagy kereskedtek. Vezetiket - a polgrmestert, a brt, a fkapitnyt - vlasztottk. A vrosi tancs intzte a polgrok s a polgrjoggal nem rendelkez vroslakosok gyes-bajos dolgait. Az adt egy sszegben fizettk, pallosjoguk volt, s kveteket kldtek az orszggyulsekre
Buda els polgrmesternek Prenner Farkas Andrsnak csszri kapitnyi rangja azt jelezte, hogy a vros mg katonai irnyts alatt ll. Pest gyeit tbb mint nyolcvan vig br intzte - az els Vatula Jnos - , polgrmestert csak 1773-tl vlasztott a vros. Pest els polgrmestere Mosel Jzsef volt. A vros irnytst a tancs mellett egy-egy - a jmd polgrok kzl kikerl, szuk - .n. vlasztpolgri testlet tartotta kezben. A vrosvezets hatskre azonban nemcsak a vrosfalakon belli teleplsre terjedt ki, hanem az egyre terjed, fejld klvrosokra is. Pest klvrosai a XVIII-XIX. szzad folyamn: a Belvroson kvul a Terzvros, a Jzsefvros, a Ferencvros, valamint az j-, azaz a Liptvros. Bud a Vr mellett: a Tabn (vagy Rcvros), a Vzivros, a Krisztinavros, az Orszgt s jlak.
A XVIII. szzad folyamn a kt vros lakossga 20-24 ezer krl mozgott, de jabb szz v mlva Pest mr 100 ezren felli llekszmmal brt, mg Buda lakosai 50 ezer ft szmlltak. Mg a XVIII. szzad elejn a Duna partjn kt kisvros terlt el, csekly npessggel, provincilis jelleggel, addig a XIX. szzadban az orszg fldrajzi kzpontjnak szmt Pest Magyarorszg kereskedelmnek kzpontjv vlt. A kt vros kztt 1769 ta ll hajhdon kzlekedtek a polgrok a kt orszgrsz - az Alfld s a Dunntl - lakossgval egytt.
Buda s Pest az orszg kzpontja Buda a XVIII. szzadra az orszg igazgatsi kzpontja lett Mria Terzia s II. Jzsef intzkedsei nyomn. A kirlyn az jjpttetett kirlyi vrba helyezte el nagyszombati egyetemet, II. Jzsef pedig a Helytarttancsot s a Magyar Kamart kltztette a vrosba.
E szzadban alakult ki - ptszetileg - Pest klasszicista stlusa, mg Budn tlslyban voltak a barokk pletek. Sajtos mdon a legfbb vrosrendez ert a termszeti katasztrfk jelentettk, gy az 1838-as pusztt rvz, melynek rombolsa utn az ujjptett Pest elnyerte mig meghatrozan nagyvrosias klsejt. Mindkt vros fejldsre jtkonyan hatott a ndori udvar jelenlte, s Jzsef ndor - klnsen Pestet pt - tevkenysge.
Buda szabad kirlyi vros polgrsga s buda mezvros lakossga a felszabadts utn is szlmuvelssel s bortermelssel foglalkozott elssorban, mg Pesten kereskedelembl s iparbl ltek a polgrok. A valsgos vrosi jegyek pedig mg sokig hinyoztak mind a kt vrosbl: az utck kvezse, vilgtsa, a tisztasg, a kzbiztonsg, mg sok kvnnivalt hagyott maga utn.
A dinamikusan fejld Pest a XIX. szzad kzepre az orszg elvitathatatlan kzpontja lett. 1830. krl lthat volt, hogy Pest fejldse feltartztathatatlan. Rohamosan ntt a npessg, megpltek a nagykereskedelem s a pnz kzpontjai, palotk, szllodk nttek ki a fldbl, s felpezsdlt a kulturlis let is. Szksg volt azonban egy olyan tfog programra, amely a modernizls sszes terlett magba foglalta. Ezt a programot grf Szchenyi Istvn hozta ltre. Els nagy tette a Lnchd ptsnek kezdemnyezse volt. 1832-ben megalaktotta a Budapesti Hdegyletet, s megnyerte tervnek Jzsef ndort is. Az els lland Duna-hidat vgl csak a levert szabadsgharc utn, 1849. novemberben adhattk t a forgalomnak. A Lnchdon kvl mg szmos budapesti plet, intzmny ltrejtte ksznhet Szchenyi Istvnnak. Az neve fmjelzi a Magyar Tudomnyos Akadmia, a Nemzeti Sznhz, az Alagt megplst, vagy a folyamszablyozs, a gzhajzs, vagy a lversenyek elindulst. A kt vros sszetartozsnak s egymsrautaltsgnak els megfogalmazja is Szchenyi Istvn volt, aki 1829-ben javasolta elszr nyilvnosan, hogy Pestnek s Budnak Budapest nven egyeslnie kell.
http://www.budapest.hu/Engine.aspx?page=tortenelem
|